Przedsiębiorcy wciąż mają szansę, aby pozyskać bezzwrotne unijne granty. Wprawdzie konkursów będzie już mniej niż w ubiegłych latach i nie obejmą wszystkich tzw. działań, to nadal jest w czym wybierać.

W przyszłym roku tylko w ramach programu „Innowacyjna gospodarka” dostępne będą dotacje na badania, tworzenie i rozwój klastrów, ochronę własności intelektualnej, tworzenie nowych firm opierających swoją działalność na e-usługach oraz kreowanie powiązań sieciowych pomiędzy firmami.

Ponadto przedsiębiorcy zainteresowani rozwijaniem eksportu wciąż będą mogli skorzystać z działania „Paszport do eksportu”. Dostępne są także środki na wdrażanie innowacyjnych projektów w ramach kredytu technologicznego.

[srodtytul]Prace badawcze...[/srodtytul]

„Wsparcie projektów celowych” to nazwa działania 1.4. Jego celem jest finansowa pomoc dla firm prowadzących lub zlecających przeprowadzenie badań i prac rozwojowych. Zaletą tego działania jest to, że przewidziano możliwość zarówno samodzielnego prowadzenia badań (jeżeli firma dysponuje niezbędną infrastrukturą), jak i powierzenia ich jednostce naukowej, sieci naukowej, innemu przedsiębiorcy lub konsorcjum naukowo-przemysłowemu.

Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który zdecyduje się sięgnąć po taką dotację, zobowiązuje się do wdrożenia wyników badań. Musi na to przeznaczyć środki własne lub skorzystać z innego zewnętrznego finansowania.

Za wdrożenie wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych uznaje się wprowadzenie ich do własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub ich sprzedaż w celu wprowadzenia do działalności gospodarczej innej firmy. Działanie 1.4 przewiduje finansowanie wydatków do momentu stworzenia prototypu (włącznie z jego stworzeniem).

[srodtytul]...i ich ochrona[/srodtytul]

W obecnych warunkach gospodarczych niezwykle ważne jest stawianie przez firmę na nowe produkty, ich ciągłą modernizację, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Wią- że się to z koniecznością skutecznej ochrony własnych pomysłów i wynalazków, aby nikt z pracy i pomysłów przedsiębiorcy nie mógł korzystać w sposób nielegalny.

Instrumentem takiej ochrony może być rejestracja patentów, wzorów użytkowych lub przemysłowych. Także w tym zakresie fundusze europejskie dają wsparcie. Jak pokazuje praktyka, zainteresowanie nimi polskich przedsiębiorców wciąż jest niestety niewielkie.

Warto zatem pamiętać, że w PO IG jest działanie 5.4.1 „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej”. Firma, która uzyska z niego środki, ma prawo oczekiwać dofinansowania kosztów:

- związanych z przygotowaniem zgłoszenia wynalazku (wzoru) przez zawodowego pełnomocnika, który zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju jest uprawniony do występowania przed właściwym organem ochrony własności intelektualnej (w tym koszty tłumaczenia dokumentacji),

- wynikających ze zgłoszenia wynalazku (wzoru) do właściwego organu oraz kosztów związanych z prowadzonym przez niego postępowaniem.

Warto jednak pamiętać, że wsparcie nie zostanie przyznane, jeżeli przedsiębiorca będzie się ubiegał o ochronę jedynie na terytorium Polski, przed krajowym Urzędem Patentowym. Innymi słowy objęcie własności przemysłowej ochroną w Polsce jest możliwe pod warunkiem wykorzystania trybu zgłoszenia międzynarodowego, w ramach którego terytorium naszego kraju nie jest jedynym obszarem wnioskowanej ochrony.

Ponadto oferowane tu dotacje mogą także finansować działania związane z realizacją ochrony. Chodzi o prowadzenie postępowań o unieważnienie patentu (prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji) bądź stwierdzenie wygaśnięcia patentu (prawa).

[srodtytul]E-usługi[/srodtytul]

Na mikro- i małe firmy, które prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy (decyduje data wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji działalności gospodarczej), czekają granty na tworzenie specjalistycznych portali i produktów w postaci usług elektronicznych.

Otrzymane pieniądze wolno wykorzystać np. na wynajem pomieszczeń, kupno patentów, licencji, usług doradczych, wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu i tworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świad-czenia e-usług.

Koniecznie trzeba pamiętać, że w 2010 roku wprowadzono zasadnicze zmiany do tego działania, związane z kryteriami wyboru projektów. Dlatego największe szanse na uzyskanie grantu będą miały projekty wypełniające jakąś niszę rynkową, kierowane na rynek międzynarodowy (oferujące możliwość obsługi w różnych językach) i gwarantujące dochodowość (nie powinna być ona oparta wyłącznie na wpływach z reklam).

Dla działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” zaplanowano jeden konkurs.

Z kolei przedsiębiorcy zainteresowani współpracą i integracją swoich systemów informatycznych mogą sięgnąć po środki z działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”.

Przedmiotem wsparcia są przedsięwzięcia o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, obejmujących trzech lub więcej współpracujących przedsiębiorców.

Tym samym taki typowy projekt obejmuje wdrożenie nowych lub integrację istniejących systemów informatycznych firm, mających na celu umożliwienie automatyzacji wymiany informacji pomiędzy nimi. W 2011 roku odbędą się dwie rundy naboru wniosków do tego działania.

[srodtytul]Eksport z paszportem[/srodtytul]

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa planujące rozwój eksportu mogą sięgnąć po dotacje z działania 6.1 „Paszport do eksportu”.

Przewiduje ono dwa rodzaje wsparcia. Najpierw firma ma szansę otrzymać 10 tys. zł dofinansowania na przygotowanie strategii rozwoju eksportu (zleca to zewnętrznej firmie doradczej).

Następnie może ten plan wdrożyć w życie biorąc udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych i uzyskując niezbędne certyfikaty wymagane na zagranicznych rynkach. Na etapie wdrażania strategii można otrzymać dofinansowanie maksymalnie 200 tys. zł.

Na razie trzeba składać dwa oddzielne wnioski (na I i II etap). Jest jednak szansa na zmianę przepisów w tym zakresie. Być może już od najbliższego lub kolejnego naboru (łącznie będą trzy konkursy) firmy będą składać jeden wniosek obejmujący oba te etapy.

[srodtytul]Zjednoczeni w pomyśle[/srodtytul]

Z kolei działanie 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym” wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez rozwój powiązań pomiędzy nimi oraz między firmami a instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami badawczymi i naukowymi. Innymi słowy to specjalna pula środków przeznaczona na tworzenie i rozwój tzw. klastrów, czyli grup firm i instytucji zjednoczonych wokół jakiejś wspólnej idei, koncepcji rozwoju, badań, szkoleń i inwestycji.

[b]Kredyt technologiczny[/b]

Wkrótce Sejm powinien przyjąć nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FDBCEBBDC25EC1F5E740746D91FBDCEC?id=276062]ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (DzU z 2008 r. nr 116, poz. 730 ze zm.)[/link].

Ułatwi ona firmom posługiwanie się dotacjami przyznawanymi w formie tzw. kredytu technologicznego.

Przede wszystkim proponowane zmiany mają uniezależnić wysokość grantu od uzyskiwanych przez firmę przychodów ze sprzedaży towarów lub usług wytworzonych dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii zakupionej w ramach kredytu.

Obowiązujące w obecnym kształcie przepisy skutkują bowiem niewielkim zainteresowaniem firm tym instrumentem.

Warto śledzić przebieg prac nad tą ustawą i po wejściu w życie zmian pomyśleć o wykorzystaniu tego kredytu. Działanie 4.3 „Kredyt technologiczny” może być jedynym dającym szansę na dofinansowanie dużego innowacyjnego projektu (działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” najprawdopodobniej nie będzie już uruchamiane z powodu wyczerpania środków).

Za wdrażanie kredytu technologicznego i wypłatę tzw. premii technologicznych odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego ([link=http://www.bgk.com.pl]www.bgk.com.pl[/link]).

[b]Czytaj więcej o programie [link=http://www.rp.pl/temat/56488.html]Innowacyjna Gospodarka[/link][/b].