Tak wynika z uchwalonej przez Sejm 3 grudnia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=403553]nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, która wchodzi w życie 28 grudnia 2010 r.[/link]
Dostosowuje ona polskie przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 810/2009 z 13 lipca 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks wizowy.
Do najważniejszych zmian należy nałożenie na cudzoziemca starającego się o wjazd do Polski obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dowodem na jego spełnienie może być na przykład umowa podróżnego ubezpieczenia medycznego o minimalnej kwocie gwarancyjnej w wysokości 30 tys. euro, ważna przez okres planowanego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Kwota gwarancyjna musi pokrywać wszelkie wydatki poniesione na zapewnienie powrotu do domu z powodów medycznych, na pilną pomoc medyczną, na nagłe leczenie szpitalne lub związane ze śmiercią.
Ubezpieczyciel zobowiązuje się w tej umowie do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio podmiotowi ich udzielającemu.
Posiadania polisy nie będzie się jednak wymagało od największej grupy cudzoziemców przyjeżdżających co roku do Polski, czyli od sezonowych pracowników z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy czy Gruzji. Podlegają oni bowiem pod ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zatrudnienia.
[i]Podstawa prawna:
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=403553]ustawa z 3 grudnia 2010 r. (DzU nr 239, poz. 1593)[/link][/i]