[b]Już od 1 marca znikną dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z ustalonym prawem do emerytury i orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym. [/b]

Wynika to z daty publikacji w Dzienniku Ustaw nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=156186DB39C9CA5F4A758321F5C0F0DC?id=257066]ustawy o rehabilitacji zawodowej niepełnosprawnych[/link].

Z informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że nastąpiło to 30 listopada o godzinie 21.38. Podczas prac nad projektem posłowie z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zapewniali pracodawców, że ta zmiana zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia.

Z przepisów przejściowych zawartych w art. 14 ustawy nowelizującej wynika jednak, że to ograniczenie wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy od dnia jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Skoro ustawa została opublikowana jeszcze w listopadzie, przepis wejdzie w życie 1 marca.

Problem w tym, że [b]przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych emerytów zapowiedzieli, że wraz z pozbawieniem prawa do dofinansowania wypowiedzą im umowy. Jeśli jednak taka osoba była zatrudniona na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia trwa trzy pełne miesiące. Nawet jeśli dostaną wypowiedzenia już teraz, umowy o pracę rozwiążą się dopiero z końcem marca. Ten ostatni miesiąc przedsiębiorcy będą więc zatrudniali takich pracowników bez prawa do dofinansowania.[/b]

- Ostrzegaliśmy posłów, że ten przepis może wywołać kłopoty - komentuje Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej. Przedsiębiorcy nie mieli szansy zareagować na te zmiany. Zapędzono ich w pułapkę, która będzie ich drogo kosztować dodaje Włodzimierz Sobczak.

Problemem dla przedsiębiorców może być także to, że często nawet nie wiedzą, iż ich pracownik ma ustalone prawo do emerytury. Obowiązujące od początku zeszłego roku przepisy pozwalają bowiem na przechodzenie na emeryturę bez konieczności rezygnowania z pracy.

[b] Jeśli zatem przedsiębiorcy nadal będą pobierali dofinansowania na takie osoby niezgodnie z przepisami, ale bez swojej winy, nie wiedząc, że są one emerytami, będą musieli później zwracać te pieniądze do PFRON razem z odsetkami.[/b]

[ramka] [i][b]Komentuje Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org [/b][/i]

Pracujący nad nowelizacją w Sejmie posłowie zapewniali, iż pozbawienie dofinansowań dla niepełnosprawnych emerytów nastąpi dopiero od 1 kwietnia, tak by przedsiębiorcy mieli czas na wręczenie im wypowiedzeń.

Wejście tej zmiany od 1 marca spowoduje, że okres wypowiedzenia dla osób zatrudnionych na czas nieokreślony będzie mógł się zakończyć najwcześniej miesiąc po tym, gdy przedsiębiorcy stracą prawo do dofinansowania.

Publikacja noweli 30 listopada o godzinie 21.38 spowodowała, że nikt nie miał możliwości zareagowania na przyspieszenie wejścia w życie tego przepisu. Pokazuje to, że [b]zastosowano prawniczy trik, aby o miesiąc wcześniej zabrać pracodawcom dofinansowania[/b]. [/ramka]