[b] Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł „[link=http://http://www.rp.pl/artykul/562952.html]Odlicza tylko ten, kto zapłacił[/link]” na temat zaliczenia w koszty składek na Fundusz Pracy przez wspólnika spółki.

Jak w praktyce je rozliczać? Problem powstanie przy wypełnianiu załącznika B do zeznania rocznego, bo programy komputerowe do obliczania zaliczek podatkowych (w tym również załącznik B zeznania rocznego) rozliczają udział procentowy poszczególnych wspólników. Składka na FP jest dodatkowym kosztem. Nie ma rubryki do jego wykazania. Czy się mylę? [/b]

Problem istotnie jest. To, co możemy poradzić, to założenie odrębnej ewidencji dla dodatkowego źródła działalności gospodarczej pod tytułem „składka na Fundusz Pracy”. Ewidencja ta byłaby oczywiście założona tylko dla tego wspólnika, który faktycznie opłaca składkę na FP. Dzięki temu program, obliczając zaliczkę na podatek tego właśnie wspólnika, uwzględni wynik spółki i składkę na FP.

W załączniku PIT B składki FP zostaną uwzględnione w polach przewidzianych do rozliczenia działalności indywidualnej, Jeśli pola te będą opisane tak, jak proponujemy (czyli „składka na Fundusz Pracy – opłacona w roku”), to nie powinno to być kwestionowane przez urząd skarbowy, a rozliczenie podatku dochodowego będzie prawidłowe.

Dla przypomnienia: w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/55953,562952-Odlicza-tylko-ten--kto-zaplacil.html]„Odlicza tylko ten, kto zapłacił”[/link] przedstawiliśmy [link=http://www.rp.pl/artykul/560994,561062_Odpowiedz-Ministerstwa-Finansow-z-5-listopada-2010-r--na-pytanie--Rz--w-sprawie-zaliczania-do-kosztow-skladki-na-Fundusz-Pracy.html]odpowiedź Ministerstwa Finansów z 5 listopada 2010 r. na pytanie „Rz” w sprawie zaliczania do kosztów składki na FP[/link].

Pytanie zadaliśmy, ponieważ niektórzy wspólnicy nie opłacają tej składki z uwagi na korzystanie z ulgi w ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Istnieją więc spółki, w których jeden wspólnik płaci składkę na fundusz, a inny nie.

Z odpowiedzi MF wynika, że składka na FP opłacona przez jednego ze wspólników stanowi koszt uzyskania przychodu u tego wspólnika, którego dotyczy. Nie może ona być kosztem podatkowym u wszystkich wspólników.

Dodajmy, że podobnie wypowiedział się [b]Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu w interpretacji z 23 marca 2005 r. (PB1/415-23/05)[/b]:

„Jeżeli poniesiony wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu tylko w stosunku do jednego ze wspólników, należy zastosować do tego wydatku zasadę wyrażoną w art. 8 ust. 2 ustawy, a następnie zewidencjonować go w księdze.

Wpisanie takiego wydatku do księgi nie oznacza, że przy ustalaniu dochodu będzie on stanowił koszt uzyskania wszystkich wspólników. Nadal pozostanie on kosztem uzyskania przychodu jednego ze wspólników.

Zatem, w ocenie organu podatkowego, opłaconą przez jednego ze wspólników składkę na Fundusz Pracy należy zewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, natomiast przy ustalaniu dochodu do opodatkowania składkę tę należy rozliczyć jako koszt danego wspólnika, który ją opłacał” – odpowiedział urząd.

Odpowiedź urzędu wskazuje, jak zewidencjonować składkę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej ręcznie. Dziś, gdy większość podatników korzysta z programów komputerowych, metoda przez nas sugerowana powinna rozwiązać problem czytelnika.