Z roku na rok maleje liczba śmiertelnych i ciężkich wypadków przy pracy. Zgodnie ze wspólnotową strategią na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy w latach 2007 – 2012 wskaźnik tych wypadków ma się zmniejszyć o 25 proc.

– Jest duża szansa, że w naszym kraju wskaźnik ten będzie obniżony o 30 proc. – mówi Tadeusz J. Zając, główny inspektor pracy. Aby taki rezultat uzyskać, [b]w poszczególnych rejonach inspekcje zajmą się głównymi branżami, które na danym terenie stwarzają najwięcej zagrożeń[/b]. Tak np. w Katowicach w przyszłym roku kontrole będą prowadzone w zakładach przeróbki węgla wchodzących w skład kopalń, w Olsztynie i Zielonej Górze w firmach z branży drzewnej – zakładach obróbki drewna i produkcji wyrobów z niego.

Szczególnym zainteresowaniem PIP obejmie inwestycje związane z organizacją Euro 2012. Nie chodzi tylko o budowę obiektów sportowych, ale całą infrastrukturę związaną z mistrzostwami.

Oprócz kwestii związanych z bezpośrednią ochroną życia i zdrowia PIP w przyszłym roku zintensyfikuje działania dotyczące prawnej ochrony stosunku pracy. Oznacza to, że szczególnie zajmie się nielegalnym zatrudnieniem. Inspektorzy wykorzystają dostęp do danych ZUS, dzięki czemu łatwiej zweryfikują status kontrolowanych osób.

[wyimek][b]Kto nie wypłaca wynagrodzeń, powinien się spodziewać kontroli[/b][/wyimek]

Szczególnemu nadzorowi PIP będą poddane firmy korzystające z pracowników tymczasowych. W planach kilku okręgowych inspektoratów znalazły się pozycje dotyczące kontroli warunków pracy i płacy osób zatrudnionych w tej elastycznej formie.

Przestrzeganiem przepisów prawa pracy wobec pracowników tymczasowych zarówno w agencjach zatrudnienia, jak i bezpośrednio w firmach-użytkownikach zajmą się okręgowe inspekcje z Kielc, Bydgoszczy, Krakowa i Gdańska.

Ponadto stałym zainteresowaniem inspekcji będzie się cieszyć problematyka przestrzegania prawa w zakresie wypłacania wynagrodzeń. Inspektorzy będą sprawdzali zgodność z prawem porozumień zawieranych na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej.

Poza tym kontrolowane będą wszystkie sytuacje, w których pracodawca nie wypłaca albo nie nalicza prawidłowo pensji. Katowicka inspekcja sprawdzi w 2011 r. przestrzeganie przepisów dotyczących wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy w jednostkach samorządu terytorialnego.

W kontekście wynagrodzeń i ewidencjonowania czasu pracy będą ponadto kontrolowane piekarnie oraz zakłady cukiernicze. Planują się tym zająć m.in. inspekcje z Rzeszowa i Krakowa.

[b]Dobrą wiadomością dla kontrolowanych jest utworzenie komisji prawnej przy głównym inspektorze pracy. Jej zadaniem jest wypracowywanie i ujednolicanie interpretacji prawa pracy. [/b]

– Dzięki temu pracodawcy będą jednakowo traktowani i nie będzie się zdarzało, że w tych samych okolicznościach jeden pracodawca zostanie ukarany, a drugi, w innej części kraju, już nie – mówi Tadeusz J. Zając.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail]