Wspólnikiem w spółce partnerskiej może być wyłącznie osoba fizyczna mająca prawo do wykonywania wolnego zawodu określonego bądź w[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014] kodeksie spółek handlowych[/link], bądź w ustawach szczególnych (np. architekci, lekarze, inżynierowie budownictwa, doradcy podatkowi).
Utrata uprawnień przez jednego partnera w sytuacji w której spółka liczy co najmniej trzech wspólników, nie pociąga za sobą skutku w postaci jej rozwiązania. Rodzi natomiast po stronie tego partnera, który z jakiegokolwiek powodu utracił uprawnienia zawodowe, obowiązek wystąpienia ze spółki.
[srodtytul]W jakim terminie[/srodtytul]
Kiedy wspólnik, który utracił uprawnienia, musi wystąpić ze spółki? Najpóźniej powinno to nastąpić z końcem roku obrotowego, w którym utracił on prawo wykonywania wolnego zawodu.
[ramka][b]Przykład 1[/b]
Pan Maciej wraz z dwoma kolegami tworzył spółkę partnerską, która została zawarta w celu wykonywania wolnego zawodu doradcy podatkowego. 20 sierpnia 2009 r. pan Maciej został skreślony, na jego wniosek, z listy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Partnerzy zawarli ustne porozumienie, na mocy którego ustalono, że wystąpienie pana Macieja ze spółki nastąpi 31 grudnia 2009 r.[/ramka]
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnik wystąpił wcześniej.
[ramka] [b]Przykład 2[/b]
Pani Karolina, partnerka w czteroosobowej spółce biegłych rewidentów, wystąpiła z samorządu zawodowego, na skutek czego 1 września 2010 r. została skreślona z listy podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych prowadzonej przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
3 października 2010 r. złożyła partnerowi uprawnionemu do reprezentowania spółki pisemne oświadczenie, że występuje ze spółki. Z tym dniem pani Karolina utraciła zatem status wspólnika.[/ramka]
Jeśli jednak partner nie podejmie odpowiednich czynności, po bezskutecznym upływie ostatecznego terminu (czyli z końcem roku obrotowego), przyjmuje się, że wystąpił ze spółki w ostatnim dniu roku obrotowego.
Najczęściej rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a zatem to definitywne wystąpienie wspólnika nastąpi 31 grudnia.
[ramka][b]Przykład 3[/b]
Wobec pani Ilony, partnera w sześcioosobowej spółce rzeczników patentowych, prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania zawodu. 10 kwietnia 2009 r. została ona skreślona z listy rzeczników patentowych.
Mimo że do 31 grudnia 2009 r. pani Ilona nie złożyła zarządowi (bo spółkę reprezentował zarząd) pisemnego oświadczenia o wystąpieniu ze spółki, z dniem tym i tak straciła status wspólnika. [/ramka]
[srodtytul]W jakiej formie[/srodtytul]
Wystąpienie partnera ze spółki jest jednostronną czynnością prawną. Polega ono na złożeniu pisemnego oświadczenia kierowanego albo do zarządu, albo do wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki.
[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/galeria/297563,1,564688.html]wzór oświadczenia o wystąpieniu ze spółki partnerskiej[/link] i [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/wzory/oswiadczenie_wystapienia_sp_part.pdf]w wersji pdf[/link][/b][/ramka]
Ta forma pisemna zastrzeżona jest wyłącznie dla celów dowodowych. Przy czym nie ma przeszkód, aby została zastosowana inna forma, np. aktu notarialnego.
Niezłożenie przez partnera pisemnego oświadczenia o wystąpieniu ze spółki w ostatnim dniu roku obrotowego powoduje to, że z tą właśnie datą i tak traci on status wspólnika.
Wystąpienie partnera powinno być połączone z obowiązkiem rozliczenia się z nim w trybie art. 65 lub 66 k.s.h. Podlega również obligatoryjnemu zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego.
[i]Autorka jest adwokatem prowadzącym własną kancelarię w Płocku[/i]