[b]Katowicka firma wygrała przetarg na wykonywanie prac we Wrocławiu. Co należy się pracownikom, którzy przez pięć dni w tygodniu będą mieszkać w hotelu wynajętym przez firmę?[/b] – pyta czytelnik.
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, a w szczególności od postanowień zawartych w umowach o pracę tych osób. Jeżeli miejscem pracy wskazanym w ich angażach są Katowice, należy rozważyć kilka opcji.
Po pierwsze, pracowników można delegować w podróż służbową do Wrocławia. Zgodnie z art. 77[sup]5[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3805C31C3E8CA8CD90ABC180076F9E82?id=76037]kodeksu pracy[/link] wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Delegacja charakteryzuje się więc tym, że jest odbywana:
- poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy,
- na polecenie pracodawcy,
- w celu wykonania zadania określonego przez pracodawcę.
Wszystkie te cechy muszą wystąpić łącznie, co potwierdza [b]wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r. (I PK 208/07).[/b]
Pracownikowi wykonującemu tak rozumianą podróż służbową przysługują należności na jej pokrycie.
Są to diety oraz zwrot kosztów: przejazdu, noclegu i innych uzasadnionych wydatków na warunkach określonych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167998]rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.)[/link].
Zasady rekompensat za delegacje mogą też wskazywać postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania, umowy o pracę u pracowników spoza sfery budżetowej. Prawo pracowników do należności z racji podróży służbowej, jeśli ich uprawnień w tym zakresie nie wskazują przepisy szczególne, należy oceniać zgodnie z tymi regulacjami.
Pracodawca może także rozważyć czasową zmianę miejsca pracy. Ale modyfikacja tego istotnego warunku angażu, jakim jest określenie miejsca pracy, wymaga zgody obu stron. Dokonuje się jej poprzez tzw. porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie warunków umowy o pracę w trybie art. 42 k.p. (wypowiedzenie zmieniające). Gdy dochodzi do czasowej zmiany miejsca wykonywania pracy podanego w umowie, przepisy powszechne nie zobowiązują pracodawcy do regulowania pracownikowi dodatkowych świadczeń.
Wreszcie warto, aby szef przeanalizował obowiązujące u niego przepisy wewnątrzzakładowe, np. układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania. Niewykluczone, że określają one nie tylko kwestie związane z wypłacaniem personelowi należności z tytułu podróży służbowych, ale także z racji innych wyjazdów służbowych, stanowiących wykonywanie umówionej pracy.
Przykładowo w minionych latach w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych układy zbiorowe pracy przewidywały tzw. dodatek za rozłąkę dla pracowników czasowo przeniesionych.