To zależy. Przepisy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji stosuje się do samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą i do ciężarowych przewożących ładunki o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Obowiązkowi recyklingu podlegają też samochody trójkołowe. Ustawy nie stosuje się do pojazdów historycznych, czyli takich, które są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także do takich, które mają ponad 25 lat i których model

nie jest produkowany od przynajmniej 15 lat, jeśli taki pojazd został uznany przez rzeczoznawcę za unikatowy lub ma szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

Żeby wyrejestrować pojazd, trzeba zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji przekazać go do punktu zbierania pojazdów lub stacji demontażu. Właściciel pojazdu musi ponadto okazać:

- dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość

- dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu, o ile była wydana

- dokument potwierdzający własność, jeśli w dowodzie rejestracyjnym figuruje inny właściciel.

Ponadto właściciel ma w ciągu 30 dni od otrzymania zaświadczenia o demontażu (lub o przyjęciu pojazdu niekompletnego) złożyć w urzędzie, w którym rejestrował pojazd, wniosek o wyrejestrowanie go.

[i]Podstawa prawna:

art. 18 – 20 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B4226FA3E5E83D9E65CF98E2C3DF993C?id=176703]ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU z 2005 r. nr 25, poz. 202 ze zm.)[/link][/i]