Pracodawca rejestruje się w PFRON (al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa), składając osobiście lub za pośrednictwem poczty pierwszy wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Wn-D) wraz z miesięczną informacją o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-D-P).
Do wniosku załącza formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
Jeśli dotychczas nie korzystał z pomocy publicznej na te same koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą (koszty płacy), powinien zamiast części E tego formularza przedłożyć oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej.
Gdy pracodawca jest zobowiązany do sporządzania sprawozdań finansowych, również dołącza je za okres trzech ostatnich lat obrotowych (jednorazowo wraz z pierwszym wnioskiem, a także w razie zmiany treści tych dokumentów). Jeśli go to nie dotyczy, przedkłada oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdań.
[ramka][b]Aby dokonać rejestracji, pracodawca przekazuje[/b] także:
- pełną nazwę i jej skrót, jeśli go ma,
- numer REGON i NIP, jeśli ich nadanie wynika z przepisów prawa,
- adres siedziby lub miejsca zamieszkania i do korespondencji (jeśli jest inny niż adres siedziby) wraz z identyfikatorami jednostki podziału terytorialnego kraju: województwa, powiatu, gminy oraz miejscowości i ulicy, stosownie do przepisów dotyczących zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego,
- imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej (jeśli ma) osoby odpowiedzialnej za kontakty z PFRON (kontakty dotyczące wyjaśniania wszelkich rozbieżności i wątpliwości związanych z dofinansowaniami),
- kopie aktualnych dokumentów, tj. odpisu z właściwego rejestru albo zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeśli są wymagane, zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON, decyzji o nadaniu NIP, decyzji wojewody lub pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych o przyznaniu statusu zakładu pracy chronionej (dotyczy tylko zpch),
- upoważnienie innej osoby do podpisywania i przesyłania dokumentów w imieniu pracodawcy, jeśli chce, by to ona wykonywała te czynności.[/ramka]
Jeżeli pracodawca chce składać wnioski Wn–D w formie elektronicznej, musi zaznaczyć pole „wybieram elektroniczną formę składania wniosków” w części „oświadczenia” w tym wniosku.
Następnie otrzyma od PFRON identyfikator i jednorazowe hasło dostępu do programu informatycznego udostępnionego przez PFRON. Wszystkie dokumenty przekazywane tą drogą pracodawca uwierzytelnia podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo certyfikatu dostarczonego przez PFRON.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]