„Drogowskaz na biznes” to współfinansowany ze środków unijnych projekt, którego celem jest wyłonienie grupy osób, kandydatów na samodzielnych przedsiębiorców. Za jego realizację odpowiada Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT.

Zgodnie z założeniami projektu dotacje na rozkręcenie własnej firmy mogą trafić nawet do 64 osób, mieszkańców powiatów: ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego oraz działdowskiego. Z kolei mieszkańcy powiatów nidzickiego, szczycieńskiego i mrągowskiego mogą się zwrócić o pomoc do Nidzkiej Fundacji Rozwoju NIDA. Tutaj na dotacje finansowe ma szansę ok. 55 osób.

[srodtytul]6.2 PO KL...[/srodtytul]

W całym kraju realizowane są projekty finansowane z tzw. działania o numerze 6.2 programu „Kapitał ludzki”. Jego celem jest wspieranie przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia. Przekładając to na prostszy język, chodzi tu o wsparcie osób, które mają potencjał, pomysł i chęć do tego, aby założyć własną firmę.

O ile jednak pomysł i chęć zależą wyłącznie od nas, o tyle zdobycie środków finansowych nie jest już takie proste. Szczególnie trudne może być to dla osób bezrobotnych lub młodych, które nie posiadają tzw. zdolności kredytowej. Innymi słowy trudno jest oczekiwać, aby udało im się uzyskać pożyczkę w banku. I właśnie temu ma zaradzić to działanie.

[b]Pomoc, jaka w jego obrębie jest oferowana, składa się z dwóch etapów. Pierwszy to pomoc doradczo-szkoleniowa[/b]. W jej trakcie kandydat na przedsiębiorcę odkrywa tajniki prowadzenia własnej firmy. To także czas na dopracowanie własnego pomysłu na biznes pod okiem specjalistów. Odkrycie jego mocnych stron i, co może jeszcze ważniejsze, słabości i zagrożeń.

Jest to o tyle istotne, że od podpisania umowy o udziale w projekcie, a następnie dokonania rejestracji, własną firmę trzeba utrzymać na rynku przez co najmniej 12 miesięcy. Tylko wtedy uzyskana pomoc jest bezpłatna, a otrzymanej dotacji nie trzeba zwracać. Jakiej dotacji? Odpowiadając na to pytanie, przechodzimy do drugiego ze wspomnianych etapów pomocy.

[srodtytul]... i dotacja w kieszeni[/srodtytul]

Część uczestników projektu oprócz doradztwa ma bowiem prawo oczekiwać wsparcia finansowego. [b]Jego maksymalna wysokość to 40 tys. zł. To właśnie dzięki tym środkom można sfinansować pierwsze zakupy i inwestycje nowej firmy.[/b] Pieniądze można przeznaczyć np. na niezbędne wyposażenie, remont lub dostosowanie jakiegoś lokalu do potrzeb przedsiębiorstwa, zakup środków transportu bądź utworzenie strony internetowej.

To jednak jeszcze nie wszystko. Wiadomo, że dla każdej nowej firmy pojawiającej się na rynku najtrudniejsze są pierwsze miesiące. Dlatego twórcy tego działania pozwolili również na stosowanie tzw. pomocy pomostowej. Na czym ona polega?

Przez sześć miesięcy (w uzasadnionych przypadkach przez rok) przedsiębiorca otrzymuje wsparcie w wysokości ok. tysiąca złotych. Środki te mogą pomóc w finansowaniu obligatoryjnych wydatków w tym pierwszym okresie funkcjonowania firmy (ZUS, podatek, koszty najmu, promocja itp.).

Takie są ogólne założenia działania 6.2 PO KL. Jego szczegółowa realizacja to już jednak inna sprawa. Jest tak dlatego, że odbywa się ona oddzielnie w każdym województwie (nie ma jednej centralnej instytucji, która w tym samym czasie prowadziłaby nabory i ustalała szczegółowe wytyczne). To najczęściej wojewódzkie urzędy pracy podpisują umowy z wybranymi instytucjami (firmami, organizacjami, fundacjami) i im powierzają etap szkolenia i przyznawania dotacji.

Z kolei te ostatnie mają prawo stosować własne szczegółowe kryteria dotyczące m.in. tego, ile osób objąć wsparciem, jakie to będą osoby (np. wyłącznie osoby młode, mieszkańcy wybranych gmin lub powiatów, itp.). Dlatego każdy konkretny projekt ma swoją specyfikę. Opisuję te, które aktualnie realizowane są dla mieszkańców wybranych powiatów regionu warmińsko-mazurskiego.

[srodtytul]Atut w rękawie[/srodtytul]

Celem projektu „Drogowskaz na biznes”, organizowanego przez FRP ATUT, [b]jest wsparcie postaw przedsiębiorczych u 100 osób – bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo oraz pracujących[/b]. Jego uczestnikiem może być wyłącznie osoba należąca do jednej ze wskazanych grup. Pierwszą tworzą osoby bezrobotne, które muszą się kwalifikować do co najmniej jednej z kategorii:

- wiek 18 – 24 lata,

- wiek 50 – 64 lata,

- długotrwałe bezrobocie,

- niepełnosprawność,

- zamieszkanie na terenach wiejskich,

- zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy w okresie roku poprzedzającego przystąpienie do projektu.

Do pierwszej grupy zostanie przyjętych 48 osób (29 kobiet, 19 mężczyzn). Drugą grupę będą tworzyć osoby nieaktywne zawodowo. Zakwalifikowane zostaną 32 osoby (19 kobiet, 13 mężczyzn) spośród spełniających co najmniej jedno z tych samych, wymienionych kryteriów (oczywiście oprócz długotrwałego bezrobocia). Wreszcie trzecia grupa to osoby pracujące (20 osób, w tym 12 kobiet, ośmiu mężczyzn).

W tym przypadku organizator nie przewidział żadnych dodatkowych kryteriów. Zgłosić się może każdy pracujący mieszkaniec wybranych powiatów, który w okresie ostatnich 12 miesięcy nie prowadził własnej działalności gospodarczej.

[srodtytul]Z Fundacją Nida[/srodtytul]

Nidzka Fundacja Rozwoju realizuje projekt „Własny biznes – sposób na życie”. Jego celem jest aktywizacja 66 osób, w tym 53 bezrobotnych i 13 zatrudnionych. W szczególności projekt jest skierowany do osób:

- pozostających bez zatrudnienia przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat,

- do 25., roku życia,

- po 45., roku życia,

- niepełnosprawnych,

- zamieszkujących w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miastach do 25 tys. mieszkańców, zamierzających podjąć działalność w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną i/lub zwierzęcą,

- kobiet, zwłaszcza powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim lub wychowawczym.

[ramka][b]Gdzie szukać informacji[/b]

Udzielają ich:

- Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT mieści się w Ostródzie, ul. Kościuszki 2, tel. 89 646 79 57. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie [link=http://www.dnb2.atut.org.pl]www.dnb2.atut.org.pl[/link],

- Nidzka Fundacja Rozwoju NIDA, ul. Rzemieślnicza 3, Nidzica, tel. 89 625 36 51, [link=http://www.nida.pl]www.nida.pl[/link].[/ramka]