Art. 115 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] ustala granice odpowiedzialności powszechnej pracownika za szkodę. To granice rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Odpowiedzialność dotyczy przy tym tylko normalnych następstw działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.
[b]W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy.[/b] Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.
Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. W razie wyrządzenia szkody w walucie obcej ustalenie odszkodowania następuje z reguły według średniego kursu obowiązującego w dacie ustalenia odszkodowania.
Tak uznał [b]SN w wyroku składu siedmiu sędziów 24 lutego 1989 r. (III PRN 1/89).[/b]
Strony mogą też zawrzeć ugodę dotyczącą naprawienia szkody. W takim przypadku wysokość odszkodowania może być obniżona. Uwzględnia się przy tym wszystkie okoliczności sprawy, a w szczególności stopień winy pracownika i jego stosunek do obowiązków pracowniczych. Tak wynika z art. 121 k.p.
Zgodnie z art. 483 § 1 k.c. można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna).
Czy przepis ten można stosować w stosunkach pracowniczych, aby zabezpieczyć się przed szkodami, które wyrządzić mogą podwładni?
[b]Nie. Potwierdza to wyrok SN z 8 stycznia 2008 r. (II PK 120/07)[/b], zgodnie z którym kara umowna (art. 483 § 1 k.c.) nie może być zastrzeżona na wypadek wynagrodzenia pracodawcy przez pracownika szkody wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych (art. 114 k.p. i nast.).
[ramka][b]Uwaga [/b]
Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. [/ramka]