Takie wsparcie oferuje działanie 6.2 programu „Kapitał ludzki”. Ma ono zachęcać zarówno osoby, które straciły pracę i były zmuszone do zarejestrowania się w urzędzie pracy, jak i inne nieaktywne zawodowo, do mobilizacji i przejścia na własny rachunek.
Pomoc oferowana jest także osobom młodym, którym trudniej znaleźć zatrudnienie, oraz tym w średnim wieku i starszym, które też często borykają się z takimi problemami. Kolejną grupą osób traktowaną często w sposób preferencyjny są kobiety, szczególnie te, które chciałyby wrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka.
[srodtytul]Szkolenia i pieniądze[/srodtytul]
Własna firma – to brzmi dobrze. Jak jednak ją założyć i jakim wymogom trzeba sprostać? To trudne pytania dla osób, które nigdy własnej firmy nie miały. Dlatego wsparcie z działania jest kompleksowe. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do projektu, przechodzą najpierw przez etap szkoleniowy. W jego trakcie można poznać podstawowe tajniki prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. To również czas na dopracowanie i ewentualną korektę własnego biznesplanu.
Następnie wybrane osoby (których pomysły są najciekawsze i rokują sukces rynkowy) otrzymują wsparcie finansowe. Taki grant to nawet 40 tys. zł. Zakładając, że początkujący biznesmen dysponuje własnymi oszczędnościami lub może liczyć na pożyczkę, np. od rodziny, jest to mocny zastrzyk gotówki, który powinien wystarczyć na początek. Za środki te można przykładowo wyposażyć lub wyremontować lokal, w którym będzie się mieścić firma, kupić niezbędny sprzęt, zamówić wykonanie strony internetowej itp.
[srodtytul]Kiedy i gdzie się zgłosić[/srodtytul]
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego planuje przeprowadzić rekrutację w okresie sierpień – wrzesień. Przyjętych zostanie 20 osób, z których 15 ma prawo oczekiwać dotacji. Do projektu wolno się zgłaszać zarówno osobom bezrobotnym, jak i pracującym. [b]Organizator wymaga wkładu własnego na poziomie minimum 15 proc.[/b]
Biuro projektu mieści się w [b]Katowicach, ul. Powstańców 17 (tel. 32 728 59 68 lub 32 728 59 51)[/b].
Z kolei PUP w Rudzie Śląskiej będzie prowadzić rekrutację w listopadzie. Tutaj po pomoc mogą się zgłaszać wyłącznie osoby bezrobotne, w szczególności kobiety, zarejestrowane w tym urzędzie. [b]Przewiduje się przyznanie 40 dotacji (Ruda Śląska, ul. Ballestremów 16, tel. 32 771 59 00).[/b]
Centrum Przedsiębiorczości w Woli, które realizuje projekt wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Tychach, w najbliższym czasie zamierza pozyskać 20 osób. Zaproszenia będą skierowane wyłącznie do osób bezrobotnych po 45. roku życia, mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego i miasta Tychy. O szczegóły można pytać telefonicznie ([b]32 211 91 77 lub 32 211 81 80[/b]).
Spółka Technopark Gliwice prowadzi projekt „Własna firma twoją drogą do sukcesu”. Ma on na celu dofinansowanie 20 nowo powstałych mikroprzedsiębiorstw. [b]Skierowany jest do osób do 25. roku życia oraz powyżej 45 lat, zarówno nieaktywnych zawodowo, jak i zatrudnionych. Uczestnicy zakwalifikowani do projektu będą się mogli ubiegać o 37 tys. zł. [/b]
Nabór planowany jest na sierpień ([b]Gliwice, ul. Konarskiego 18C, tel. 32 335 85 00 lub 32 335 85 10[/b]). Informacji o działaniu 6.2 PO KL oraz o wymienionych projektach można szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ([link=http://www.wup-katowice.pl]www.wup-katowice.pl[/link]).
[ramka][b]Gdzie szukać wsparcia[/b]
[b]W woj. śląskim instytucją odpowiedzialną za realizację działania 6.2 jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Należy jednak wiedzieć, że to nie on bezpośrednio rekrutuje chętnych i przydziela dotacje. [/b]
Tym zajmują się inne instytucję przez ten urząd wybrane. I tak, w tej chwili lub w najbliższym czasie takie nabory kandydatów na biznesmenów będą prowadzić:
- Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego,
- Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej,
- Centrum Przedsiębiorczości SA w Woli,
- Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice.[/ramka]