Formuły opracowywane przez ICC w Paryżu odnoszą się do handlu towarami i regulują obowiązki sprzedającego oraz kupującego w zakresie prawidłowej organizacji transportu. Określają m.in., która ze stron odpowiada za jego organizację, do jakiego miejsca musi dostarczyć towar, w jakim zakresie ponosi koszty z tym związane oraz ryzyko ewentualnego uszkodzenia lub utraty towaru.
Ze względu na przejrzystość i jednolitą interpretację są one często wykorzystywane w handlu międzynarodowym. Pozwalają bowiem stronom na przyspieszenie negocjacji handlowych i ułatwiają ich prowadzenie.
Jakich zmian należy oczekiwać? W porównaniu z wersją dotychczasową znika podział na cztery grupy E, F, C i D. Nowy podział koncentruje się na stosowanych do przewozu towarów środkach transportu. W związku z tym istnieją dwie grupy. Formuły mogące mieć zastosowanie do każdego środka transportu (wodny, samochodowy, kolejowy, lotniczy, kombinowany) tworzą jedną. Drugą te, gdzie w grę wchodzi transport wodny (morski, śródlądowy).
[wyimek][b]55 euro[/b] kosztuje papierowa wersja reguł w języku angielskim[/wyimek]
Kolejna zmiana to zmniejszenie liczby formuł z 13 do 11. W wersji Incoterms 2010 nie będzie znanych do tej pory, ale stosunkowo rzadko wykorzystywanych w praktyce, formuł: DAF, DES, DEQ, DDU. Pojawiają się za to dwie nowe: DAT i DAP. Cały zbiór będzie się składał z następujących reguł:
- EXW (ex works),
- FCA (free carrier),
- CPT (carriage paid to),
- CIP (carriage and insurance paid to),
- DAT (delivered at terminal),
- DAP (delivered at place),
- DDP (delivered duty paid)
składających się na grupę formuł mających zastosowanie do każdego środka transportu oraz:
- FAS (free alongside ship),
- FOB (free on board),
- CFR (cost and freight),
- CIF (cost insurance and freight)
dedykowanych transportowi wodnemu.Oczywiście tak jak dotychczas stosowanie międzynarodowych reguł handlowych zależy wyłącznie od woli stron kontraktu. Innymi słowy, ich stosowanie jest dobrowolne, tak jak możliwe będzie posługiwanie się po 1 stycznia 2011 r. wersjami starszymi (np. Incoterms 2000 lub 1990).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie [link=http://www.iccwbo.org/incoterms]www.iccwbo.org/incoterms[/link]. Tam także można zamówić ich oficjalną wersję.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Nowe reguły zostaną oficjalnie zaprezentowane 1 września, a zaczną obowiązywać 1 stycznia 2011 r. Już teraz można jednak składać na nie zamówienia.[/ramka]