Prawo do tego dają mu przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nimi przedsiębiorca może zdecydować się na zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej.

[b]Ale uwaga![/b] Są tu pewne ograniczenia. Najkrócej może zrobić to na miesiąc, najdłużej zaś – na dwa lata.

[srodtytul]Gdy brak pracowników[/srodtytul]

Warto też pamiętać, że możliwość czasowego zaprzestania prowadzenia działalności mają tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. [b]Przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników należy rozumieć takiego, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. [/b]

Stosownie do art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=916E0552720D746F273E90FA7A48D891?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Osoba zatrudniona jest osobą pozostającą w stosunku pracy i tym samym jest stroną tego stosunku.

Osoby wykonujące pracę w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy (np. na podstawie umowy agencyjnej, o dzieło czy zlecenia) nie są pracownikami, chyba że treść takich umów wykazywać będzie cechy stosunku pracy. Wówczas takie zatrudnienie należy traktować jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

[srodtytul]Dla rozliczających PIT i liniowy[/srodtytul]

Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A7AF8A3B5A8D5B3E85A5E06DF7BE26D6?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] mówią, że podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie tej działalności, jest zwolniony z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty zawieszeniem.

Dotyczy to nie tylko zaliczek miesięcznych, ale i wpłacanych kwartalnie czy uproszczonych. Z możliwości tej mogą skorzystać również podatnicy rozliczający się 19-proc. stawką liniową.

[srodtytul]Wspólnik musi zawiadomić fiskusa[/srodtytul]

Za okres objęty zawieszeniem zaliczek nie muszą również wpłacać wspólnicy spółek jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych – jeśli spółki te zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek będzie skuteczne, jeśli podatnik będący wspólnikiem spółki nie później niż przed upływem siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia działalności.

[srodtytul]Ryczałtowiec też ma prawo[/srodtytul]

Na takie same przywileje co podatnicy PIT mogą również liczyć przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oni też mogą w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie wpłacać zaliczek na podatek. Dotyczy to rozliczających się zarówno w okresach miesięcznych, jak i kwartalnych.

Prawo to mają także wspólnicy spółek jawnych płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W zakresie działalności, w jakim spółka zawiesiła działalność, zwolnieni są z obowiązku zapłaty zaliczek. Muszą jednak, podobnie jak podatnicy PIT, zawiadomić o tym fakcie naczelnika właściwego dla nich urzędu skarbowego.

Zawiadomienie powinni złożyć na piśmie przed upływem siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności.

[srodtytul]Kartowicze mogą wybrać[/srodtytul]

Podatnicy opłacający kartę podatkową mogą zdecydować: albo korzystają z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i zawieszają działalność, albo zgłaszają na podstawie art. 34 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przerwę w działalności.

W pierwszym przypadku (czyli zawieszenia działalności na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) [b]nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia[/b]. Zawiesić działalność wolno najkrócej na miesiąc, najdłużej na dwa lata.

W drugim przypadku (czyli zgłoszenia przerwy w działalności) podatnik również nie wpłaca podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. W tym jednak wypadku przerwa może być krótsza. Przepisy mówią, że powinna trwać ona nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni. Jeśli zatem podatnik opłacający kartę podatkową wyjeżdża na krótki urlop, wystarczy, że zgłosi przerwę w działalności. Gdy urlop jest dłuższy lub brakuje zamówień, może zawiesić działalność na miesiąc lub dłużej.

Powinien tylko pamiętać, gdy zgłasza przerwę w działalności, aby zawiadomić o niej fiskusa najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Jeśli jednak przerwa w prowadzeniu działalności została spowodowana chorobą, to podatnik zawiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego, w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.

[ramka][b]Ważne [/b]

Po upływie okresu zawieszenia działalności podatnicy wpłacają zaliczki na podatek na takich zasadach, jakie stosowali przed zawieszeniem firmy.[/ramka]