Na dynamiczny rozwój gospodarki składają się działania samych przedsiębiorców oraz sektora nauki i władz samorządowych. W tym kontekście warto zauważyć, że w programach operacyjnych (np. Innowacyjna Gospodarka) są jeszcze działania, w których znaczna część środków wciąż pozostaje niewykorzystana.

Warto się zatem nimi zainteresować, tym bardziej że budżety tych najbardziej popularnych są już prawie wyczerpane.

[srodtytul]Kooperacja to przyszłość[/srodtytul]

Analiza sektora przedsiębiorstw wskazuje na niski stopień współpracy firm oraz kooperacji z instytucjami otoczenia biznesu, w tym z jednostkami naukowymi i badawczo-naukowymi. Tymczasem, jak pokazują przykłady krajów wysoko rozwiniętych, współpraca w gospodarce przyczynia się do osiągania rezultatów często niedostępnych dla pojedynczych podmiotów.

Mogą o tym decydować takie elementy, jak podział części kosztów, wspólne wykorzystanie zasobów ludzkich, współfinansowanie badań i prac rozwojowych, kampanii promocyjnych i reklamowych, korzystanie z usług doradczych itp.

Podmioty mające powiązania kooperacyjne oraz firmy zaangażowane w takie przedsięwzięcia mogą otrzymać jeszcze dodatkową premię z działania 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym”. Daje ono szansę na uzyskanie dofinansowania projektów polegających m.in. na:

- zakupie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z nową inwestycją,

- doradztwie z zakresu opracowania planu rozwoju i ekspansji powiązania,

- działaniach promocyjnych w celu pozyskania nowych przedsiębiorców,

- zarządzaniu ogólnodostępnym zapleczem technicznym,

- organizacji programów szkoleniowych,

- organizacji i udziale w krajowych i międzynarodowych warsztatach i konferencjach,

- organizacji praktyk i staży pracowników naukowych oraz studentów odbywanych u przedsiębiorców działających w ramach powiązania kooperacyjnego.

Instytucją odpowiedzialną za realizację tego działania (organizacja konkursów, wybór projektów) jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dlatego na jej stronie [link=http://www.parp.gov.pl/index/main/](www.parp.gov.pl)[/link] warto poszukiwać szczegółowych informacji.

[srodtytul]Dla ceniących rozmach...[/srodtytul]

Jak uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 48 mln zł? Najpierw trzeba zainwestować 160 mln zł, a następnie ubiegać się o refundację 30 proc. tej kwoty. Taki jest bowiem próg minimalnej wartości tzw. kosztów kwalifikowanych i poziom dofinansowania dla działania 4.5.1 „Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym”.

To specjalna część Programu Innowacyjna Gospodarka przeznaczona dla inwestorów planujących przedsięwzięcia o dużym znaczeniu dla gospodarki. Oprócz znacznej skali finansowej projektu drugim istotnym elementem, który inwestor musi zadeklarować, jest utworzenie co najmniej 150 nowych miejsc pracy.

Ponadto dzięki inwestycji powinna zostać wdrożona technologia stosowana na świecie nie dłużej niż trzy lata lub której stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15 proc.

Wsparcie z tego działania jest przyznawane na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=311584]rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie udzielania pomocy finansowej dla nowych inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki w ramach PO IG (DzU z 2009 r. nr 75, poz. 638 ze zm.)[/link]. Instytucją bezpośrednio realizującą to działanie jest Ministerstwo Gospodarki, Departament Wdrażania Programów Operacyjnych.

[srodtytul]... i jednostek badawczych[/srodtytul]

PO IG to nie tylko bezpośrednie wsparcie dla firm. Na granty mają także szansę inne podmioty. Przykładowo jednostki naukowe prowadzące badania, a w szczególności myślące o komercjalizacji ich wyników, powinny zainteresować się działaniem 1.3.2 „Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R”.

Zgodnie z nazwą jego celem jest dofinansowanie kosztów związanych z uzyskaniem w Polsce i za granicą ochrony patentowej własności przemysłowej powstałej w takich jednostkach naukowych (mających siedzibę w kraju) w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Pieczę nad realizacją tego działania sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najbliższy nabór wniosków będzie prowadzony od 1 do 30 września.

[i]Informacji na ten temat należy szukać na stronach [link=http://www.nauka.gov.pl]www.nauka.gov.pl[/link] oraz [link=http://www.opi.org.pl]www.opi.org.pl[/link].[/i]