Regulacja ta określa minimalne wymagania dotyczące wyznaczania poziomu ekspozycji, oceny ryzyka zawodowego, unikania lub ograniczania ryzyka zawodowego oraz informowania i szkolenia pracowników przy pracach, przy których może wystąpić ekspozycja pracownika na promieniowanie optyczne w postaci promieniowania nielaserowego lub laserowego.
Zgodnie z § 4 rozporządzenia obowiązkiem pracodawcy jest ocenianie ryzyka zawodowego związanego z ekspozycją pracowników na promieniowanie optyczne, wynikające z konkretnych uwarunkowań występujących w miejscu pracy. W szczególności powinien on brać pod uwagę czynniki mające wpływ na skutki oddziaływania promieniowania optycznego na organizm człowieka.
Znaczenie ma też wartość MDE (czyli maksymalne dopuszczalne ekspozycje na promieniowanie optyczne), w tym wartości MDE odrębnie dla kobiet w ciąży określone w przepisach w sprawie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, oraz ograniczenia przy zatrudnianiu młodocianych wynikające z przepisów w sprawie prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Przy ocenie ryzyka zawodowego liczą się także skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, w tym te należące do grup szczególnego ryzyka, oraz możliwe skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, wynikające ze współwystępowania w środowisku pracy promieniowania optycznego i fotouczulających substancji chemicznych.
[b]Uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo-techniczny, pracodawca powinien eliminować ryzyko zawodowe związane z ekspozycją na promieniowanie optyczne albo ograniczać je w możliwie największym stopniu,[/b] zwłaszcza przez likwidowanie zagrożeń w miejscu ich powstawania.
Pracodawca ma też oznaczać znakami bezpieczeństwa miejsca pracy, w których poziom promieniowania może przekraczać wartości MDE, oraz wydzielać strefy z takimi miejscami i ograniczać do nich dostęp, jeżeli jest to technicznie wykonalne.
W ramach szkolenia w dziedzinie BHP pracodawca zatrudniający pracowników podlegających ekspozycji na promieniowanie optyczne zapewnia im informacje o wynikach oceny ryzyka zawodowego.
Pracownikom podlegającym ekspozycji na promieniowanie optyczne pracodawca zapewnia opiekę medyczną. Natomiast lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami przekazuje informacje dotyczące czynników środowiska pracy, których współoddziaływanie z promieniowaniem optycznym może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia pracowników, w szczególności dotyczące występowania fotouczulających substancji chemicznych.
W przypadku gdy w wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych lekarz stwierdził chorobę lub inne niekorzystne dla pracownika skutki zdrowotne, które mogły być spowodowane ekspozycją na promieniowanie optyczne, pracodawca ponownie ocenia ryzyko zawodowe. Jeśli trzeba, wprowadza odpowiednie zmiany w zakresie BHP, uwzględniając porady lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
[ramka][b]Ważne [/b]
[b]Przepisów rozporządzenia nie stosuje się przy pracach związanych z ekspozycją na naturalne promieniowanie optyczne.[/b][/ramka]
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3F68DC496EB9989E5DC555A788B0A8AA?id=356949]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne (DzU nr 100, poz. 643)[/link][/i]