Ocena wniosków o unijne dofinansowanie to ważny element konkursowego trybu wybierania projektów, które zyskają unijną dotację. Składa się ona z dwóch etapów. Pierwszy to weryfikacja formalna, za którą odpowiadają urzędnicy. Drugi to weryfikacja merytoryczna. Poza urzędnikami zajmują się tym zewnętrzni eksperci.

Te główne zasady oceny projektów dotyczą wszystkich województw. Jednak – jak wynika z danych resortu rozwoju, do których dotarła „Rz” – okres badania wniosków w regionach jest bardzo zróżnicowany. Wynosi średnio od 76 dni w Lubuskiem do 253 dni na Mazowszu. Ponad 200 dni trwa też ocena w woj. kujawsko-pomorskim. – Podejrzewam, że w tych dwóch regionach doszło do zachwiania proporcji pomiędzy kryteriami formalnymi i merytorycznymi – mówi Marzena Chmielewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jako przykład wskazuje tegoroczny konkurs na dotacje dla mikroprzedsiębiorców na Kujawach. Lista kryteriów formalnych obejmowała 33 strony.

– Na początku wdrażania programu polskie przepisy środowiskowe były niedostosowane do unijnych. Później, gdy zostały zmienione, często były problemy z ich interpretacją. A to mogło spowodować utratę dotacji nie z winy beneficjentów. Dlatego do końca ubiegłego roku pozwalaliśmy na uzupełnianie tych dokumentów – tłumaczy Kamila Radziecka z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Wydłużało to znacznie czas oceny wniosków, ale działaliśmy w interesie beneficjentów – przekonuje i zapewniania, że teraz ocena wniosków jest znacznie szybsza.

Tymczasem połowie regionów na weryfikację wystarczy nieco ponad trzy miesiące (100 dni). Najszybciej projekty są badane w Lubuskiem i Łódzkiem. – 76 dni to wystarczający okres, aby rzetelnie sprawdzić wnioski – uważa Elżbieta Polak, wicemarszałek Lubuskiego. – Wraz z przejściem od fazy ogłaszania konkursów do oceny projektów zwiększyliśmy zatrudnienie w wydziale kontroli zajmującym się ich oceną. A z ekspertami ustaliliśmy jasne zasady dotyczące terminów. Ci, którzy się spóźniali, nie są zapraszani do kolejnych weryfikacji – wyjaśnia Polak.

Niewiele dłużej, średnio 80 dni, trwa ocena projektów w Łódzkiem. – To kwestia kadr. Udało nam się skompletować doświadczony, dobrze zorganizowany zespół – tłumaczy Elżbieta Hibner, członek zarządu województwa łódzkiego. Dodaje, że gdy trzeba,wnioski są oceniane po godzinach.

Analizując terminy oceny w programach regionalnych, warto porównać je z okresami weryfikacji projektów w programach krajowych. W programie „Innowacyjna gospodarka”, kierowanym przede wszystkim do przedsiębiorców, ocena wniosków trwa średnio 108 dni. 37 potrzeba na weryfikację formalną i 71 na ocenę ekspercką. W „Kapitale ludzkim” na całą ocenę wystarcza 58 dni. – W tych dwóch programach wyważono proporcje pomiędzy wymogami formalnymi i merytorycznymi – tłumaczy Chmielewska. Przypomina, że ocena formalna powinna mieć na celu wyłącznie sprawdzenie, czy dany podmiot może się ubiegać o grant.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=a.osiecki@rp.pl]a.osiecki@rp.pl[/mail][/i]