– Przy planowaniu podatkowym przedsiębiorcy coraz częściej rozważają możliwość założenia spółki w innym kraju. Cypr jest jednym z państw branych pod uwagę w pierwszej kolejności – mówi Andrzej Dębiec, partner w kancelarii Lovells. Tylko w tym roku Ministerstwo Finansów odpowiedziało na ponad 100 pytań dotyczących opodatkowania w Polsce dochodów osiąganych w spółce z siedzibą na Cyprze. W ubiegłym było ich ponad 250.
Skąd takie zainteresowanie tym tematem? Coraz więcej osób odkrywa, że zawarta przez Polskę z Cyprem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawiera bardzo korzystne regulacje.
[srodtytul]Korzystna dywidenda[/srodtytul]
Przykładem są zasady opodatkowania dywidend. Jeśli działająca w Polsce spółka z o.o. wypłaci polskiemu udziałowcowi dywidendę, to jest ona opodatkowania według 19-proc. stawki. [b]Gdy jednak pieniądze pochodzą ze spółki cypryjskiej, to realne opodatkowanie wynosi tylko 9 proc[/b]. To dlatego, że traktat o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwala odliczyć od PIT odprowadzanego polskiemu urzędowi skarbowemu 10-proc. podatek cypryjski, mimo że w praktyce nie jest on tam pobierany. Tamtejsze prawo zwalnia bowiem tego typu dochody od obciążeń fiskalnych.
[srodtytul]Zarząd nie płaci podatku dochodowego [/srodtytul]
Niższy podatek od dywidendy to niejedyna zaleta uzyskiwania dochodów z Cypru zamiast z Polski. Udziałowiec spółki bardzo często zasiada bowiem w jej zarządzie i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie. Jeżeli jest to spółka z siedzibą w Polsce, to podatek płacony jest według skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.). Inaczej jest wówczas, gdy spółka zarejestrowana jest na Cyprze. Z [link=http://www.mofnet.gov.pl/_files_/podatki/umowy_miedzynarodowe/cypr_konwencja-tekst_polski.pdf]umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania[/link] wynika bowiem, że wynagrodzenia członków zarządu spółki, która ma tam siedzibę, co do zasady opodatkowane są tylko na Cyprze.
W praktyce często obciążeń fiskalnych nie ma jednak w ogóle, bo cypryjskie władze skarbowe nie pobierają podatku, gdy zarząd wykonywany jest za granicą. Art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania używa nawet określenia „pensje dyrektorów”, czyli osób uprawnionych do reprezentowania i prowadzenia spraw spółki i zarządzania nią.
Cypr w bardzo korzystny sposób traktuje więc obywateli innych krajów, którzy zakładają tam spółki. Jednocześnie jest on członkiem Unii Europejskiej i nie jest uznawany za władze podatkowe innych państw za raj podatkowy. I to jest jego kolejna zaleta przy planowaniu podatkowym: nie dotyczą go ograniczenia przewidziane dla państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
[ramka]
[b]Komentuje Piotr Trybała - partner w kancelarii KPT Doradcy Podatkowi:[/b]
Dzięki założeniu spółki na Cyprze można m.in. ograniczyć realne opodatkowanie dywidend wypłacanych wspólnikowi z Polski do 9 proc. W pewnych sytuacjach warto także wykorzystać fakt, że spółka cypryjska nie płaci podatku przy sprzedaży akcji lub udziałów polskiej spółki. Aby jednak skorzystać z tych preferencji, trzeba zapłacić około 3 – 5 tys. euro za założenie spółki. Mniej więcej tyle samo kosztuje jej roczna obsługa. Zajmują się tym wyspecjalizowane cypryjskie kancelarie. Warto wybrać podmiot o dobrej opinii, bo w niektórych zdarzają się problemy z obiegiem dokumentów lub terminowym ustanawianiem pełnomocnictw. Tymczasem kwestia zaufania jest bardzo istotna. Korzyści podatkowe możliwe będą bowiem tylko, jeśli w zarządzie spółki większość stanowią rezydenci cypryjscy.[/ramka]
Czytaj też artykuły:
[link=http://www.rp.pl/artykul/92228,493644_Cypr__firmy_pytaja__fiskus_odpowiada.html]"Cypr: firmy pytają, fiskus odpowiada"[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/394126,492564_Holdingi_czesto_oplacalne_podatkowo.html]"Holdingi często opłacalne podatkowo"[/link]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]