Chodzi o działanie 1.3 „Transfer technologii i innowacji”. Ponieważ takie są jego cele, to projekty przyczyniające się do ich realizacji mają prawo oczekiwać wsparcia finansowego.
Aby wybrać te najlepsze i przyznać im takie wsparcie, samorząd województwa ogłosił dwa konkursy. Oba dotyczą wprawdzie tego samego działania 1.3, ale zostały rozdzielone, ponieważ do każdego przyjmowane będą inne rodzaje inwestycji (tzw. typy projektów).
[wyimek]77 mln zł wynosi pula na oba konkursy[/wyimek]
Dlatego [b]na etapie składania dokumentacji należy zaznaczyć, którego z naborów ona dotyczy, lub mówiąc inaczej i posługując się unijnym żargonem – w który typ projektu wpisuje się nasza inwestycja[/b] (tym samym należy przypisać aplikację do właściwego numeru konkursu: 01.03.00-091/10 lub 01.03.00-092/10).
Jeżeli celem działania jest transfer technologii i innowacji, to uzasadnieniem jego realizacji jest fakt, że poprawa konkurencyjności współczesnej gospodarki dokonuje się w znacznym stopniu właśnie przez wzrost innowacyjności, w tym pogłębienie procesu przekazywania wiedzy i nowoczesnych rozwiązań między ośrodkami badawczymi i naukowymi a przedsiębiorcami.
Kierując się takim właśnie uzasadnieniem, władze województwa śląskiego część unijnych środków, jakimi dysponują, postanowiły przeznaczyć na wsparcie tego typu przedsięwzięć.
Konkursy te w szczególności powinny zainteresować firmy zarządzające parkami przemysłowymi i technologicznymi oraz przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8128032BFB8A4EF119C2510DCDC6D123?id=276062]ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (DzU z 2008 r. nr 116, poz. 730 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Od budowy...[/srodtytul]
Jakie zatem inwestycje mają szansę na uzyskanie unijnej dotacji? Przypisując je do właściwego konkursu, należy wskazać, że są to m.in.:
- budowa (w tym rozbudowa, odbudowa, nadbudowa), przebudowa i remont infrastruktury i/lub doposażenie w aparaturę specjalistyczną parków przemysłowo-technologicznych, technologicznych oraz centrów transferu technologii o znaczeniu lokalnym i regionalnym, świadczących usługi o charakterze specjalistycznym w zakresie innowacji i/lub transferu technologii (tzw. typ 1 projektu),
- budowa (w tym rozbudowa, odbudowa, nadbudowa), przebudowa i remont infrastruktury i/lub doposażenie w aparaturę specjalistyczną jednostek naukowych świadczących usługi dla gospodarki (typ nr 2),
- dostosowywanie laboratoriów do wymagań dyrektyw unijnych, zwłaszcza norm zharmonizowanych i prawodawstwa w zakresie BHP oraz ochrony środowiska (typ nr 5).
Tego typu inwestycje należy zgłaszać do konkursu nr 01.03.00-092/10.
[srodtytul]... do tworzenia klastrów[/srodtytul]
Z kolei do naboru o numerze 01.03.00-091/10 wolno zgłaszać pomysły przedsięwzięć polegających na przykład na:
- zakupie usług doradczych w zakresie usprawnienia innowacji i/lub transferu technologii, w tym związanych z tworzeniem i rozwojem sieci współpracy między sektorem badawczo-rozwojowym a przedsiębiorcami (typ projektu nr 3),
- tworzeniu i rozwijaniu sieci instytucji otoczenia biznesu o znaczeniu lokalnym i regionalnym oraz ich współpracy z sieciami międzynarodowymi w zakresie innowacji i/lub transferu technologii (typ nr 4),
- tworzeniu i rozwoju klastrów o znaczeniu lokalnym i regionalnym (typ nr 6).
[srodtytul]Wysokość wsparcia[/srodtytul]
Wartość dotacji zależy od tego, czy w projekcie wystąpi pomoc publiczna czy nie. I tak, wsparcie dla projektów, które nie nosi znamion pomocy publicznej (np. realizowanych przez organizacje pozarządowe lub jednostki samorządu terytorialnego), [b]jest możliwe do wysokości 85 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych[/b].
Tam, gdzie pomoc publiczna wystąpi (co do zasady we wszystkich projektach realizowanych przez przedsiębiorstwa), wsparcie jest przewidziane do wysokości 40 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji z następującymi zmianami:
- plus 20 pkt proc. dla mikro- i małych firm (z wyłączeniem przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu), czyli wsparcie może być zwiększone do 60 proc.,
- plus 10 pkt proc. dla średnich przedsiębiorców (z wyłączeniem sektora transportu).
W przypadku korzystania przez przedsiębiorców z pomocy doradczej w trakcie przygotowania i realizacji projektu wsparcie na tę część może stanowić 50 proc. wydatków.
[srodtytul]Czas do końca lipca[/srodtytul]
Konkurs ma charakter zamknięty, co oznacza, że wnioski będą przyjmowane aż do określonej daty jego zakończenia, a nie np. do wyczerpania budżetu.
[b]Dniem tym jest 31 lipca i jest to ostateczny termin na dostarczenie aplikacji. A dokumenty wolno składać w każdy dzień roboczy w godzinach od 7.30 do 15.30[/b].
Miejscem składania wniosków jest [b]siedziba Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach przy ulicy Dąbrowskiego 23, parter, sektor C (Punkt Informacyjny)[/b].
Wszystkie informacje o konkursie, w tym m.in.:
- regulamin konkursu,
- wytyczne do przygotowania studium wykonalności,
- wzór umowy o dofinansowanie projektu,
- najnowszą wersję tzw. uszczegółowienia programu,
- kryteria wyboru projektów, można pobrać ze strony [link=http://www.rpo.silesia-region.pl]www.rpo.silesia-region.pl[/link].
[ramka][b]Uwaga [/b]
Wszystkie wydatki na realizację projektu muszą być ponoszone zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=72D7F7AC985B6D54160FD53370A2F127?id=247401]ustawą – Prawo zamówień publicznych[/link].
Wydatki powinny być udokumentowane fakturami wystawionymi przez wykonawców prac lub innymi równoważnymi dokumentami księgowymi.[/ramka]
[ramka][b]Szeroki krąg uprawnionych[/b]
[b]O wsparcie mogą się ubiegać:[/b]
- podmioty zarządzające parkami przemysłowymi i technologicznymi,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- szkoły wyższe,
- jednostki naukowe,
- prywatne i publiczne jednostki badawczo-rozwojowe,
- jednostki naukowe reprezentujące sieci i konsorcja naukowe,
- przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego,
- instytucje otoczenia biznesu,
- organizacje pozarządowe,
- porozumienia podmiotów wymienionych wcześniej, reprezentowane przez lidera,
- podmioty działające na podstawie umowy/porozumienia zgodnie z zapisami[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F47D5789C2F37BE675B010EAAEFB0653?id=299853] ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym[/link]. [/ramka]