O ile programy regionalne, jak wskazują same ich nazwy, kierowane są do firm z konkretnego województwa, o tyle „Innowacyjna gospodarka” jest w zasięgu wszystkich podmiotów niezależnie od miejsca działalności.
Już wkrótce za sprawą działania 6.1 „Paszport do eksportu” programu „Innowacyjna gospodarka” o granty będą mogły się starać wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, które zamierzają rozpocząć działalność eksportową.
Kolejny nabór wniosków zgodnie z harmonogramem rozpocznie się 31 maja i będzie prowadzony do 18 czerwca (lub do wyczerpania konkursowego budżetu). Firmy, które do tego czasu nie zdążą przygotować aplikacji, kolejną szansę na złożenie dokumentów będą miały na przełomie września i października.
Pomoc „Paszportu do eksportu” jest dwuetapowa.
[srodtytul]Pierwszy...[/srodtytul]
W trakcie pierwszego etapu firma ma prawo pozyskać dotację na przygotowanie tzw. planu rozwoju eksportu. Jest to analiza przygotowana przez niezależnych ekspertów (firmę doradczą), obejmująca m.in.:
- analizę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa wraz ze wskazaniem najlepszych (najtrafniejszych) rynków zagranicznych pod kątem ekspansji eksportowej z uwzględnieniem jej asortymentu produktowego i usługowego,
- badania wybranych rynków docelowych, w szczególności poprzez przeprowadzenie analizy aktów prawnych, procedur, zwyczajów, praktyk handlowych i zasad wpływających na dostęp produktów lub usług na taki rynek,
- wskazanie (wraz z uzasadnieniem) co najmniej dwóch działań (metod działania), które będą realizowane przez przedsiębiorcę w celu wejścia i zaistnienia na rynku docelowym.
Na tę, nazwijmy ją doradczą, część projektu firma otrzyma do 10 tys. zł w formie dotacji, która jednocześnie może stanowić do 80 proc. wydatków poniesionych na zakup usługi.
Innymi słowy przedsiębiorca, który wynajmie konsultantów, pokryje ok. 20 proc. ich wynagrodzenia, a pozostałą część – państwo (z funduszy europejskich i środków budżetu państwa).
[srodtytul]...i drugi etap[/srodtytul]
Kiedy już firma dysponuje planem rozwoju eksportu, składa wniosek o dofinansowanie etapu drugiego. W tym przypadku otrzymana dotacja ma pomóc w skutecznym wcieleniu w życie tego planu. Drugi etap obejmuje takie działania, jak:
- udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy,
- organizacja i udział w misjach gospodarczych za granicą,
- wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych,
- uzyskanie niezbędnych dokumentów uprawniających do wprowadzenia produktów lub usług przedsiębiorcy na wybrane rynki docelowe,
- doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i takiej działalności,
- doradztwo w zakresie opracowywania koncepcji wizerunku firmy na rynkach zagranicznych.
Ponieważ wsparcie z tego działania udzielane jest na zasadach tzw. pomocy de minimis, jego łączna wartość nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro (jeżeli firma w ciągu bieżącego roku i dwóch poprzednich lat nie korzystała z takiej pomocy; wtedy wszystkie kwoty de minimis trzeba sumować, a wsparcie może być przyznawane, dopóki nie zostanie przekroczony wspomniany próg).
Jednocześnie tzw. intensywność wsparcia dla drugiego etapu to 50 proc. wydatków.
[srodtytul]Dokąd z wnioskiem[/srodtytul]
Rundy do składania wniosków ogłasza Polska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości na stronie [link=http://parp.gov.pl/index/main/]www.parp.gov.pl[/link].
Jednak wnioski składa się w tzw. Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) właściwej dla siedziby wnioskodawcy. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej PARP.
Wnioskodawca musi opracować elektroniczną wersję wniosku o dofinansowanie w tzw. generatorze wniosków (do pobrania ze strony PARP) i dostarczyć ją wraz z wersją papierową do właściwego RIF.
[ramka][b]Podstawa prawna[/b]
Pomoc z tego działania udzielana jest na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269025]rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” (DzU z 2008 r. nr 68, poz. 414 ze zm.)[/link].[/ramka]