Zmiany są na tyle istotne, że osoby zajmujące się taką działalnością powinny dokładnie przeanalizować zmiany opublikowane w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=348442]obwieszczeniu ministra spraw zagranicznych (DzU z 2010 r. nr 63, poz. 395)[/link].

[b]Nieprawidłowo zostały przetłumaczone niektóre fachowe definicje.[/b] Np. zamiast wyrażenia „dopuszczenie typu” powinno być „zatwierdzenie typu”. Poza błędnymi określeniami w obwieszczeniu są też nowe elementy pominięte we wcześniejszym tekście umowy. Nie koniec na tym. Wiele błędów dotyczy zestawień tabelarycznych. Więc i w nich korzystający z przepisów muszą dokonać poprawek.

Znacznie bogatsza niż w pierwotnej wersji jest również kolorystyka znaków ostrzegających przed różnymi rodzajami zagrożeń. Okazuje się, że oznakowanie dla poszczególnych klas i rodzajów zagrożeń w większości przypadków jest kolorowe, a nie szaro-czarno-białe.

Rysunki umieszczane są m.in. na pomarańczowym tle (materiały i przedmioty wybuchowe klasy 1) albo czerwonym (gazy palne), niekiedy zielonym, żółtym albo niebieskim. Jest jednak grupa znaków, które wciąż pozostają czarno-białe. Wydaje się jednak, że akurat z tym przewoźnicy nie powinni mieć większych problemów, w sprzedaży dostępne były bowiem kolorowe wersje nalepek.

Firmy przewozowe muszą też zwrócić uwagę na pisemne instrukcje dla kierowców. W dołączonej do nich tabeli wzory nalepek są czarno-białe. Ze sprostowania wynika, że kierowca powinien mieć ze sobą instrukcję w wersji kolorowej.

Inspekcja Transportu Drogowego, która nakłada kary także za nieprawidłowości dotyczące przewozów towarów niebezpiecznych, dotychczas uznawała działania przedsiębiorcy za prawidłowe, jeśli były zgodne z polskim tekstem umowy.

– W takiej sytuacji nie mogliśmy postępować inaczej – mówi Michał Mostowski z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jednak od dnia publikacji o sprostowaniu obwieszczenia (16 kwietnia 2010 r.) inspektorzy wymagają już stosowania się do prawidłowych przepisów.

Tekst umowy ADR, który został sprostowany, był opublikowany w 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=301403](DzU nr nr 27, poz. 162)[/link].