Przedsiębiorcy mający status zakładu pracy chronionej mogą na przykład uzyskać refundację części kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Mają też możliwość ubiegania się o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych – o ile wykorzystają je na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną niepełnosprawnych.
Przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o zwrot kosztów: budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu; transportowych i administracyjnych. Jak je zdobyć?
Odpowiedzi należy szukać w treści przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=310460]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DzU nr 70, poz. 603). [/link] Jednak to nie koniec przywilejów.
[srodtytul]Zwolnienie podatkowe[/srodtytul]
Prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z konieczności uiszczania niektórych danin.
Dotyczy to podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz podatku od czynności cywilnoprawnych – jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.
Przedsiębiorcy tacy nie ponoszą też opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym. Natomiast środki uzyskane z tytułu tych zwolnień w 90 proc. muszą być przekazywane na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Pozostałe 10 proc. zasila PFRON. Takie zasady wynikają z art. 31 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.). [/link] Takie ułatwienia przysługują zakładom pracy chronionej, czyli komu?
[srodtytul]Tylko dla przedsiębiorcy[/srodtytul]
O przyznanie takiego statusu może się ubiegać pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy. Musi też zatrudniać nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągać określone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez co najmniej sześć miesięcy.
Taki wymóg wynika z art. 28 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przy czym do pracowników niepełnosprawnych zalicza się także osoby, które wykonują pracę nakładczą, jeżeli zarabiają co najmniej tyle, ile wynosi płaca minimalna (gdy taka praca to jedyne źródło utrzymania wykonawcy), albo połowę takiej kwoty (pozostali wykonawcy).
Wspomniany wskaźnik wynosi co najmniej:
- 40 proc., a w tym co najmniej 10 proc. ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo
- 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
[b]Poza tym obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy muszą odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy.[/b] Powinny także uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich.
Co więcej, firma, która chce zostać zakładem pracy chronionej, ma obowiązek zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
Ten, kto sprostał wszystkim wymienionym wymaganiom, może wystąpić z wnioskiem o nadanie statusu. Składa go do wojewody.
On bowiem jest organem właściwym do wydania decyzji w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej, potwierdzającej spełnianie niezbędnych warunków. Tak wynika z art. 29 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.