Tak.

Koszty związane z wydaleniem cudzoziemca ponosi pracodawca lub osoba, która powierzyła cudzoziemcowi wykonywanie innej pracy zarobkowej lub pełnienie innych funkcji naruszających przepisy

ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

.

Zgodnie z ustawą z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach pracodawca ponosi koszty postępowania, pobrania odcisków linii papilarnych oraz zdjęcia, pobytu w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia i badań lekarskich.

Ponadto płaci za pomoc udzieloną przez państwo UE w związku z zastosowaniem tranzytu drogą powietrzną przez jego terytorium. Ponosi też cenę przejazdu cudzoziemca do granicy państwa, do którego się udaje lub zostaje doprowadzony, lub portu lotniczego albo morskiego tego państwa oraz koszty doprowadzenia do granicy.

Przy czym przy ustalaniu kosztów uwzględnia się rodzaj użytego do wydalenia cudzoziemca środka transportu, liczbę doprowadzających do granicy, długość trasy przejazdu, koszty wyżywienia i zakwaterowania, wartość użytych materiałów do pobrania odcisków linii papilarnych oraz koszty wykonania fotografii.

Podstawa prawna:

– art. 96 ust. 3 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 234 , poz. 1694 ze zm.).