[b]Odpowiada Iwona Tomica, specjalista w zakresie prawa pracy w kancelarii BSJP Taylor Wessing:[/b]

Brak jest wyraźnych przepisów wskazujących, jakoby te działania w stosunku do zleceniobiorców były obligatoryjne. Nie można jednak wykluczyć takiej interpretacji inspekcji pracy, zgodnie z którą będą one stanowiły podstawowy obowiązek pracodawcy, także w stosunku do zleceniobiorców, polegający na organizowaniu pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Pracodawca może dojść do przekonania, że dla bezpiecznego wykonywania niektórych prac konieczne będzie zastosowanie takich środków, w szczególności przy uwzględnieniu rodzaju wykonywanej pracy i stopnia zagrożeń. Nie bez znaczenia jest także możliwość zakwalifikowania umowy cywilnoprawnej jako stosunku pracy.

Ponadto przepisy wykonawcze do kodeksu pracy mogą przewidywać określone wymogi BHP w poszczególnych gałęziach przemysłu czy przy określonych pracach. W niniejszym przypadku konieczne byłoby ustalenie, czy w odniesieniu do rodzaju prowadzonej przez firmę działalności zostały wydane szczególne przepisy w zakresie BHP dotyczące pracowników na danym stanowisku pracy, przy uwzględnieniu faktycznego środowiska pracy.

[b]Jeśli takie badania czy też środki będzie opłacał zleceniobiorcom przedsiębiorca, to będą to jego koszty podatkowe? [/b]

Przy braku wyraźnej regulacji prawnej prawidłowe wydaje się rozwiązanie, zgodnie z którym pracodawca powinien je ponieść. Można jednak spotkać opinie zezwalające na przerzucenie takich kosztów w drodze umowy (nie regulaminu) na zleceniobiorcę.

W zakresie zakwalifikowania powyższych kosztów do kosztów uzyskania przychodów należy pomocniczo wskazać [b]interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 26 lutego 2008 r. (IBPB1/415-284/07/MW)[/b], w której to za prawidłowe uznane zostało stanowisko wnioskodawcy, iż obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich oraz zapewnienia środków ochrony indywidualnej dla zleceniobiorcy wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link], a tym samym wydatki takie stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.