Rośnie liczba wydarzeń, imprez i konkursów mających pobudzić innowacyjność i wykorzystanie najnowszych technologii w Polsce. W ten nurt wpisuje się także konkurs „Innowator Mazowsza”, organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego. Jest on jednym z elementów wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza 2007 – 2015. Konkurs objęty jest patronatem marszałka.

[srodtytul]Kto wystartuje...[/srodtytul]

W kategorii „Młoda innowacyjna firma” [b]wnioski mają szansę składać firmy z sektora małych i średnich, o ile działają na Mazowszu i prowadzą działalność nie dłużej niż siedem lat.[/b]

Powinny przy tym udokumentować stosowanie innowacyjnego produktu, usługi lub technologii w codziennej praktyce biznesowej, w ciągu ostatnich trzech lat. Dobrze widziane będzie także prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, współpraca z instytucjami B+R lub instytucjami naukowymi, jak również posiadanie patentów i znaków towarowych.

Z kolei do rywalizacji w kategorii „Innowacyjny młody naukowiec” przystąpić mogą naukowcy, którzy nie ukończyli 35. roku życia, z zakończonym przewodem doktorskim lub stopniem doktora uzyskanym w ciągu ostatnich trzech lat. Ich prace naukowe powinny mieć związek z tematyką szeroko rozumianej innowacyjności, rezultaty zaś – nadawać się do praktycznego wykorzystania.

W trakcie oceny prac weryfikowane będą takie elementy, jak: nowatorstwo projektu, możliwości jego zastosowania w praktyce, jak również oddziaływanie na poziomie regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym (poziom innowacji).

[srodtytul]... i co otrzyma[/srodtytul]

Przede wszystkim prestiż i reklamę. [b]Zdobywcy czołowych miejsc uzyskają prawo do posługiwania się tytułem Zdobywca I/II/III nagrody w II edycji konkursu „Innowator Mazowsza”.[/b] Już to może ułatwić pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania firmy.

Ale są także wymierne nagrody, które będzie można wykorzystać na rozwój własnego przedsiębiorstwa. Na zdobywców trzech pierwszych miejsc w części dla innowacyjnych firm są to nagrody w wysokości od 25 tys. do 10 tys. zł. Natomiast w kategorii młodego naukowca od 10 tys. do 5 tys. zł.

Aby wystartować w konkursie, wystarczy wypełnić specjalny formularz i wraz z załącznikami dostarczyć go na adres Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego (03-718 Warszawa, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5).

[b]Wnioski będą przyjmowane jedynie do końca bieżącego miesiąca.[/b] Wzór takiego formularza oraz wykaz niezbędnych załączników znajdziemy na stronie [link=http://www.innowacyjni.mazovia.pl]www.innowacyjni.mazovia.pl[/link] oraz [link=http://www.mazovia.pl]www.mazovia.pl[/link]. Tam również znajdują się regulamin konkursu oraz inne praktyczne informacje.

W sprawie naboru wolno także skontaktować się telefonicznie i poprosić o pomoc i wyjaśnienia ([b]+48 22 597 97 93[/b]) lub wykorzystać drogę elektroniczną: [mail=innowator.mazowsza@mazovia.pl]innowator.mazowsza@mazovia.pl[/mail].

[srodtytul]Także w Europie[/srodtytul]

Jeżeli dla kogoś działanie i start w regionalnym konkursie to za mało, ma możliwość udziału w wydarzeniu ogólnoeuropejskim. [b]W ramach targów Innovact, odbywających się we Francji, organizowana jest ósma już edycja konkursu „Europejskie nadzieje innowacji” (European Hopefuls for Innovation)[/b].

Ten konkurs, wspierany przez Komisję Europejską, skierowany jest wyłącznie do studentów (do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć kopię legitymacji studenckiej). Każdy, kto dysponuje pomysłem na innowacyjny biznes, ma szansę zaprezentować tam swój pomysł.

Na konkurs można nadsyłać wszystkie projekty założenia firmy, bez względu na to, na jakim etapie rozwoju się znajduje oraz w czym się specjalizuje (branża, dziedzina działalności). Projekty wolno zgłaszać tak indywidualnie, jak i grupowo. Pomysły na biznes będą oceniane m.in. za ich innowacyjność, kreatywność, oryginalność, profesjonalizm oraz szansę zastosowania zaproponowanych rozwiązań w praktyce.

Należy wyraźnie podkreślić, że tutaj przyjdzie nam rywalizować z projektami z całej Europy, a zainteresowanie konkursem, jak pokazują statystyki, z roku na rok jest coraz większe.

Chociaż nagrody pieniężne są niższe niż w opisanym wcześniej konkursie mazowieckim, to nie o finanse tutaj chodzi. Niemniej jednak najlepsi otrzymają od 3 tys. euro (za pierwsze miejsce) do 1,5 tys. euro (za drugie i trzecie miejsce). Natomiast tak naprawdę najważniejszym wyróżnieniem będzie szansa wzięcia udziału w targach Innovact, które się odbędą od 2 do 3 marca 2010 r. (w tych dniach zostaną także wręczone nagrody). Do udziału w tej imprezie zostanie zaproszonych 25 finalistów.

[b]Aby wziąć udział w konkursie, trzeba wypełnić w języku angielskim formularz zgłoszeniowy[/b], który jest dostępny na stronie [link=http://www.innovact.com/European-Hopefuls-for-Innovation]www.innovact.com/European-Hopefuls-for-Innovation[/link].

Następnie przesłać go na adres: [mail=dahvia.ouadia@verbatim-communication.fr]dahvia.ouadia@verbatim-communication.fr[/mail]. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 0033 153 10 29 89. Jest na to czas do 22 stycznia 2010 r.

Targi Innovact odbywają się w Reims we Francji.

[ramka][b]Jeszcze promocja[/b]

Oprócz udziału w targach Innovact i nagród pieniężnych najlepsze pomysły na własny biznes zostaną zaprezentowane na stronach:

- [link=http://www.innovact.com]www.innovact.com[/link],

- [link=http://www.letudiant.fr]www.letudiant.fr[/link],

- [link=http://www.lors.fr]www.lors.fr[/link],

- [link=http://www.lentreprise.fr]www.lentreprise.fr[/link],

- [link=http://www.ffbde.fr]www.ffbde.fr[/link]. [/ramka]