Ma na to jednak ściśle określony czas. Wniosek można złożyć ponownie w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Sprawdźmy jednak, kiedy sąd może wniosek zwrócić.
[srodtytul]Na formularzu[/srodtytul]
Zasadą jest, że wpis do KRS dokonywany jest na wniosek, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis z urzędu. [b]Wniosek o wpis przedsiębiorca składa na urzędowym formularzu.[/b] Trzeba pamiętać, że składając go, bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wnioski można także składać na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych.
Ważne jest też to, że wnioski składane drogą elektroniczną powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
[srodtytul]Nie zawsze wezwą do uzupełnienia...[/srodtytul]
Co się stanie, gdy przedsiębiorca nie dopełni formalności? Sąd wniosek zwróci, i to bez wezwania do uzupełnienia braków. Stanie się tak w trzech przypadkach. Przede wszystkim wtedy, kiedy wniosek zostanie złożony z pominięciem urzędowego formularza. Przedsiębiorca może pominąć urzędowy formularz w przypadku zgłoszenia innego niż wpis w rejestrze, czyli np. gdy składa wniosek o wyznaczenie biegłego rewidenta. W takim wypadku przepisy nie zobowiązują do stosowania urzędowego druku, a skoro tak, to można go zgłosić w formie zwykłego pisma.
Kolejna sytuacja, która będzie skutkowała zwrotem wniosku bez wezwania do uzupełnienia braków, to niewniesienie opłaty. Jeśli wniosek nie zostanie opłacony albo przedsiębiorca wprawdzie wniesie opłatę, ale niższą od należnej, nie ma co liczyć, że sąd rozpatrzy jego pismo. Pamiętajmy, że [b]opłaty można dokonać w kasie właściwego sądu rejonowego albo wysłać przelewem na jego rachunek. [/b]
Dowód wpłaty należy koniecznie dołączyć do wniosku.
Ostatnia, trzecia sytuacja skutkująca zwrotem wniosku bez wezwania do uzupełnienia braków to przypadek, gdy złożone formularze zostały wypełnione nieprawidłowo. W takim wypadku sąd również się nimi nie zajmie.
[srodtytul]... ale powiadomią[/srodtytul]
We wszystkich tych sytuacjach przedsiębiorca otrzyma z sądu zarządzenie o zwrocie wniosku. W uzasadnieniu sąd wskaże braki formalne, które stanowiły podstawę zwrotu.
Otrzymanie z sądu takiego pisma nie oznacza jednak, że wszystko stracone. Wniosek można będzie złożyć ponownie w ciągu siedmiu dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie. Co istotne, [b]gdy kolejne pismo przedsiębiorcy już nie będzie obarczone żadnymi wadami, wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia. [/b]
Oczywiście w praktyce zdarzają się też takie sytuacje, że mimo wskazówek sądu, co w pierwotnym wniosku było niepoprawne, kolejny wniosek także zawiera błędy (ale inne niż wskazane w pierwszym piśmie). W takiej sytuacji wniosek można złożyć powtórnie. Nie będzie to możliwe tylko wtedy, gdy po raz kolejny będzie on zwrócony z przyczyn uprzednio wskazanych w zarządzeniu sądu.
[srodtytul]Czasem zwracają, ale nie od razu[/srodtytul]
Są też takie błędy i niedociągnięcia, które nie skutkują natychmiastowym zwrotem wniosku. Mowa o przypadkach, gdy przedsiębiorca np. nie załącza wszystkich wymaganych dokumentów. W takim wypadku [b]sąd wzywa spółkę, pod rygorem zwrócenia wniosku, do poprawienia lub uzupełnienia go. Jest na to siedem dni. [/b]Dopiero po bezskutecznym upływie terminu wniosek jest zwracany.
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D3FCEDD65D7F7BF6C8912F1A3798AEBB?id=238358]ustawy o KRS (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.)[/link] wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie siedmiu dni od daty jego złożenia.
Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wezwania do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, powinien on być rozpoznany w ciągu siedmiu dni od usunięcia przeszkody przez wnioskodawcę, co nie uchybia terminom określonym w przepisach szczególnych.
Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, należy rozpoznać go nie później niż w ciągu miesiąca.