[b]Zatrudniamy osoby niepełnosprawne, w tym upośledzone umysłowo. Czy osoby te mogą wykonać więcej wadliwych produktów, aniżeli zakład uznaje za normę? Dajmy na to norma wynosi 10 na 1000, a pracownik upośledzony umysłowo może wykonać wadliwych np. 15 na 1000.[/b]
Nie do końca jest jasne, czego dotyczy pytanie. Jeśli chodzi o istnienie norm wykonania konkretnych produktów, podobnych do niegdysiejszych norm branżowych, to odpowiedź brzmi nie. Pracodawca sam ustala normy obowiązujące w jego firmie.
[srodtytul]Pomoc z dofinansowania[/srodtytul]
Jeśli praca pracowników z upośledzeniem umysłowym znacznie odbiega od pracy pozostałej części załogi, a firma ma wątpliwości co do możliwości wykonywania danego zawodu przez konkretną osobę, to może:
- zwrócić się o pomoc do doradcy zawodowego lub
- zatrudnić osobę pomagającą w pracy pracownikom niepełnosprawnym w zakresie czynności trudnych lub niemożliwych do wykonania przez nich, jeśli jest to uzasadnione wykonywaną przez te osoby pracą; na zatrudnienie takiego asystenta można otrzymać dofinansowanie na podstawie art. 26d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji niepełnosprawnych)[/link].
Do 1 stycznia br. pracodawca otrzymywał od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, z przeznaczeniem m.in. na pokrycie strat wynikających ze zmniejszonej produktywności tych osób, w tym zwiększonego wykorzystania surowców w związku z przekraczaniem przez tych pracowników norm wadliwych produktów. Obecnie pracodawcy nadal dostają dofinansowanie, ale nie muszą już wykazywać zwiększonych kosztów z tytułu zatrudniania, w tym kosztów zmniejszonej produktywności niepełnosprawnych pracowników.