[b] Pracownik ma ponad 50 lat. We wrześniu był 11 dni na chorobowym. Kolejne dni zwolnienia przypadają w październiku. Do 3 października pracownik będzie miał naliczone wynagrodzenie za czas choroby, od 4 października – zasiłek chorobowy. Czy za wrzesień wypełniam INF-D-P tak, jakby pracownik pracował cały miesiąc? Czy w październiku w pozycji koszty płacy (poz. 40) wpisuję osiągnięte wynagrodzenie za pracę plus wynagrodzenie za czas choroby (tj. za trzy dni), a nie uwzględniam już kwoty zasiłku? Czy zmieniam dane dotyczące wielkości etatu w wypadku zasiłku chorobowego?[/b]
Wypełniając załącznik INF-D-P za wrzesień za opisanego pracownika, w przeciętnym miesięcznym wymiarze czasu pracy należy wpisać 1,000, czyli cały etat. Bycie na chorobowym nie wpływa bowiem na wielkość etatu. Pracownik jest przecież, mimo zwolnienia lekarskiego, zatrudniony cały miesiąc, przez który ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności. W związku z tym wyliczenia do poz. 40 (koszty płacy) INF-D-P pracodawca powinien również przeprowadzić, biorąc pod uwagę całe wynagrodzenie brutto za wrzesień, w którym uwzględnia wynagrodzenie za czas choroby. Składki ZUS (emerytalna, rentowe, wypadkowa, FP i FGŚP) liczy oczywiście tylko od wynagrodzenia za pracę, bo nie pobiera się ich od wynagrodzenia chorobowego.
Pracodawca może wystąpić o dofinansowanie dla tego pracownika za październik, nie zmniejszając etatu (wpisuje 1,000 w pozycji dotyczącej wymiaru czasu pracy). W kosztach płacy (poz. 40 INF-D-P) wpisuje jednak już samo wypłacone pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby (trzy dni października), bo wynagrodzenie za czas pracy przecież nie będzie wypłacane. Kwota dofinansowania wyjdzie na pewno mniejsza niż wyliczona od kosztów płacy za cały miesiąc, ale i tak opłaca się ująć takiego pracownika we wniosku Wn-D za wrzesień i październik.
Jeżeli okaże się, że pracownik w listopadzie będzie w dalszym ciągu na zasiłku chorobowym, to dofinansowania za niego pracodawca nie będzie mógł otrzymać. Pracownik nie wygeneruje bowiem żadnych kosztów płacy, chyba że zostanie mu w tym miesiącu wypłacona np. premia. Jednak tzw. zerowe INF-D-P, czyli bez kosztów płacy, pracodawca też może wysłać. Po to, by nie zapomnieć o zatrudnionym, gdy wróci do pracy, i na nowo nie wprowadzać jego danych do programu SODiR.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]