[b]– Pracownica o umiarkowanym stopniu niepełno- sprawności do 31 lipca br. miała ważne orzeczenie. W lipcu złożyła wniosek do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności a komisję miała wyznaczoną na 3 września. Orzeczenie o niepełnosprawności zostało przedłużone, ale ma datę wrześniową. Jak należało traktować tę pracownicę w sierpniu: czy jako osobę pełnosprawną i nie ubiegać się o dofinansowanie, a po uzyskaniu orzeczenia zrobić korektę wniosku Wn-D, czy jako niepełnosprawną?[/b] – pyta czytelnik DF.
W związku z tym, że 31 lipca br. pracownicy czytelnika wygasło orzeczenie o niepełnosprawności a komisję miała wyznaczoną na 3 września, to przez cały sierpień zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej – Biura Osób Niepełnosprawnych, była osobą pełnosprawną.
[srodtytul]Między werdyktami[/srodtytul]
Podstawą zaliczenia osoby niepełnosprawnej do określonego stopnia niepełnosprawności jest legitymowanie się przez nią ważnym i prawomocnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub innym na równie z nim traktowanym w świetle [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AB9C765D65A258F94736F05E79068020?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa)[/link] oraz przedstawienie go pracodawcy.
W stosunku do osoby, która dostarcza pracodawcy stosowne orzeczenie pierwszy raz, stosuje się art. 15 ust. 4 ustawy. W myśl tego przepisu osoba ta jest wliczana do wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia następującego po dniu dostarczenia pracodawcy tego orzeczenia.
W przypadku gdy orzeczenie wydane na czas określony wygasa, a osoba niepełnosprawna nie przedstawi w zakładzie nowego orzeczenia, należy ją traktować jako osobę pełnosprawną aż do przedstawienia przez nią pracodawcy ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub traktowanego na równi. Tak też powinien był postąpić czytelnik.
W sytuacji gdy brak ciągłości orzeczenia o niepełnosprawności wynika np. z długotrwałego postępowania (w tym postępowania przed sądem), po uzyskaniu przez pracownika prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności – jeżeli treść wyroku lub orzeczenia się temu wyraźnie nie sprzeciwia – nie ma przeszkód prawnych do dokonania korekt w tym zakresie oraz odpowiedniego dostosowania zakresu uprawnień pracowniczych uzależnionych od stopnia niepełnosprawności pracownika.
Zatem czytelnik też może skorygować np. SOD i odpowiednie sprawozdania za sierpień, wykazując pracownika jako osobę niepełnosprawną, po przedstawieniu przez niego przedłużonego orzeczenia o niepełnosprawności.
Ciągłość trwania niepełnosprawności istnieje, jeżeli z treści orzeczenia wydanego po upływie ważności poprzedniego orzeczenia wynika, że niepełnosprawność trwała nieprzerwanie w okresie miedzy utratą ważności poprzedniego orzeczenia a wydaniem obecnego.
Informacja o ciągłości orzeczenia zawarta jest w orzeczeniu o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności w postaci daty lub okresu powstania niepełnosprawności (§ 13 ust. 1 pkt 9 i ust. 2 pkt 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3A36E28DB9481F6AF54121819DABDF46?id=170307]rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, DzU nr 139, poz. 1328[/link]).
[srodtytul]Będzie zmiana[/srodtytul]
W założeniach do nowelizacji ustawy jest zapis, który w takim wypadku jak czytelnika będzie pozwalał zaliczać osobę cały czas do grona osób niepełnosprawnych, jeżeli przed upływem ważności pierwszego orzeczenia ta osoba już wystąpi o wydanie kolejnego orzeczenia a np. termin posiedzenia wyznaczono za dwa miesiące.
Dopiero w sytuacji odwrotnej, tzn. kiedy z kolejnego orzeczenia nie wynikałaby ciągłość, pracodawcy musieliby zrobić korekty za te miesiące i wykreślić tę osobę z grona osób niepełnosprawnych.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]