Tylko przedsiębiorca uznany za znajdującego się w przejściowych trudnościach finansowych może obniżać podwładnym wymiar czasu pracy na pół roku i na nie więcej niż do połowy etatu. Wprowadza to w układzie zbiorowym pracy albo porozumieniu z zakładowymi związkami zawodowymi, a jeżeli ich nie ma, to z przedstawicielami załogi.
Tak stanowi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8FB11D2A4589D62A1570BDCDE21CED61?id=320785]ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035)[/link].
[srodtytul]Wystarczy się dogadać[/srodtytul]
[b]Ale pracodawca nie musi odwoływać się do pakietu. Ulgę odczuje też, stosując kodeks pracy. Pozwala on na trzy lata zawiesić układ zbiorowy pracy, zakładowe przepisy prawa pracy lub ustalić mniej korzystne warunki zatrudnienia.[/b]
Przyjęcie konkretnego rozwiązania zależy od tego, jakie regulacje obowiązują w firmie i określają w niej prawa i obowiązki stron (ponadzakładowe lub zakładowe układy zbiorowe pracy, regulaminy, statuty, umowy o pracę).
Pracodawca i zakładowy (ponadzakładowy) związek zawierają porozumienie w sprawie zawieszenia przepisów, a jeśli nie ma związkowców, porozumienie przyjmuje się z reprezentacją personelu wyłonioną w trybie przyjętym u pracodawcy. Dotyczy to np. stosowania układu pracy w całości lub w części. Propozycja pracodawcy powinna dotyczyć takich postanowień układu, których zawieszenie na pewien okres poprawi jego stan finansowy. Porozumienie określa m.in. to, czy:
- układ zawiesza się w całości, czy w części (jeśli w części, to jakie jego postanowienia są zawieszane),
- obejmuje to wszystkich pracowników, czy niektórych wyłącza się (np. osoby w wieku przedemerytalnym).
[srodtytul]Nawet trzy lata gorzej [/srodtytul]
Takie porozumienie maksymalnie może trwać trzy lata. Po jego zawarciu szef nie musi wypowiadać warunków angaży. Z mocy prawa nie stosuje przez określony w porozumieniu czas wynikających z układu warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy (art. 241[sup]27[/sup] § 3 k.p.). Dotyczy to określonych świadczeń i pracownicy nie nabywają do nich prawa, np. do nagrody jubileuszowej. Dlatego po odwieszeniu układu nie mogą dochodzić ich wypłaty.
Także nie dłużej niż trzy lata może działać pakt o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy (art. 9[sup]1[/sup] § 1 cz. 1 zd. 1 i § 3 k.p.). Zawiera się go z działającym w firmie związkiem.
Z kolei gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub zatrudnia mniej niż 20 pracowników i ma złą sytuację finansową, porozumiewa się z załogą, aby stosować mniej korzystne warunki zatrudnienia, niż wynikają z angaży. Zezwala mu na to art. 23[sup]1a[/sup] k.p. i też najwyżej przez trzy lata.