Taka zmiana wynika z nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C9864F399898E3A0FE5D817190FD173C?id=257066]ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej[/link] oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Sejmowa komisja „Przyjazne państwo” zakończyła wczoraj (23 września) prace nad tym projektem i przesłała go do laski marszałkowskiej. Propozycję zniesienia tego obowiązku złożyła Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

– Obecnie przepisy wymagają, żeby przed zatrudnieniem niepełnosprawnego pracodawcy uzyskali pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy na temat przystosowania miejsca zatrudnienia do potrzeb takiej osoby. Firmy obawiają się jednak, że inspektor przy okazji zainteresuje się innymi aspektami działalności przedsiębiorstwa, rezygnują więc z zatrudniania niepełnosprawnych – tłumaczył na wczorajszym (23 września) posiedzeniu sejmowej komisji Aleksander Waszkielewicz, wiceprezes FIRR.

Na wniosek rządu w projekcie znalazł się zapis, że inspekcja nadal będzie mogła skontrolować takie miejsce pracy, ale będzie to mogło nastąpić w dowolnym momencie. Zdaniem pomysłodawców zmian taka regulacja jest zbędna i niepotrzebnie straszy przedsiębiorców kontrolami.