Pozwolenie wodnoprawne jest decyzją administracyjną. Zgodnie z art. 122 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3AF147B0BF41570849ABD865C374B809?id=180140]prawa wodnego (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 239, poz. 2019 ze zm.[/link]) wymagane jest ono przede wszystkim na tzw. szczególne korzystanie z wód i wykonanie urządzeń wodnych, a także niektóre inne działania mogące mieć wpływ na stan wód (patrz ramka).

Jeżeli kilka zakładów zamierza korzystać z jednego urządzenia (np. ujęcia czy kolektora), to mogą wystąpić wspólnie o pozwolenie. Wskazać jednak muszą zakład główny. Będzie on utrzymywał to urządzenie.

[srodtytul]Do kogo się zwrócić[/srodtytul]

Pozwoleń takich udzielają zazwyczaj właściwi ze względu na miejsce korzystania starostowie (lub prezydenci miast działających na prawach powiatu). Niekiedy są to marszałkowie województw (tak jest np. przy wydobywaniu piasku, żwiru czy kamienia z wody lub obiektów, które wymagają oceny oddziaływania na środowisko), a także dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej – gdy chodzi o tereny zamknięte, np. wojskowe czy kolejowe.

[b]Pozwolenie udzielane jest zakładowi. – Pojęcie „zakład” jest jednak inaczej określone w prawie wodnym niż w prawie ochrony środowiska[/b] – mówi Joanna Wilczyńska z opolskiej firmy Atmoterm SA zajmującej się ochroną środowiska. – [b]Prawo wodne uznaje za zakład podmiot korzystający z wód, a nie instalację wraz z terenem, jak to jest w prawie ochrony środowiska. Jednak o wydanie decyzji trzeba się zwrócić do tego urzędu, na którego terenie ma być obiekt.[/b]

[ramka][b]Przykład[/b]

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Krakowie produkujące nakrętki do butelek otwiera nową filię w Radzyminie. Do produkcji zamierza korzystać z wody pobieranej z własnej studni (w ilości ponad 5 m sześc. na dobę), a ścieki chce zrzucać do rowu przebiegającego w sąsiedztwie zakładu. [/ramka]

O stosowne pozwolenie na pobór wody podziemnej i zrzucanie ścieków do ziemi wystąpi do starosty wołomińskiego.

[b]Uwaga![/b] Urząd, do którego wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, obowiązany jest w pierwszej kolejności sprawdzić swoją właściwość do rozpatrzenia sprawy. Jeżeli uzna, że wniosek nie należy do jego kompetencji, ma obowiązek przesłać go właściwemu organowi.

[srodtytul]Co trzeba zamieścić[/srodtytul]

Zakres informacji, jakie muszą się znaleźć we wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, wynika z art. 131 prawa wodnego.

Niezbędny będzie przede wszystkim operat wodnoprawny. Jest to dokumentacja techniczna składająca się z części graficznej i opisowej. Wykonanie go trzeba zlecić osobie bądź firmie dysponującej odpowiednią wiedzą, gdyż przygotowanie takich dokumentów jest zbyt skomplikowane, by się pokusić o samodzielne ich wykonanie.

Do tego trzeba dołączyć inne niezbędne decyzje (np. o warunkach zabudowy, o środowiskowych uwarunkowaniach czy dokumentację hydrogeologiczną).

Niezbędny może się też okazać projekt instrukcji gospodarowania wodą.

Jeżeli do urządzeń kanalizacyjnych mają być wprowadzane szkodliwe ścieki, to trzeba dołączyć zgodę właściciela kolektora czy rowu.

Koniecznie trzeba też załączyć opis działalności, jaka ma być prowadzona (przygotowany w języku nietechnicznym).

[srodtytul]Co ustali urząd[/srodtytul]

Z pozwolenia podmiot (nie zawsze jest nim przedsiębiorca) dowie się o celu i zakresie korzystania z wód, warunkach, na jakich ma się to odbywać, oraz obowiązkach z tym związanych. Zostaną w nim określone szczegóły techniczne (np. ilości i terminy pobierania wody, wielkość i skład zrzucanych ścieków czy sposób prowadzenia pomiarów). Chodzi o to, żeby działalność przedsiębiorcy w jak najmniejszym stopniu naruszała środowisko i nie obniżała jakości wody.

Pozwolenie wydawane jest na czas określony. Okres jest uzależniony m.in. od rodzaju korzystania z wód. [b]Jeśli decyzja dotyczy szczególnego korzystania z wód, to wydaje się je na nie dłużej niż 20 lat, a na wprowadzanie ścieków na nie dłużej niż 10 lat. Jeżeli jednak urządzenia kanalizacyjne należą do kogoś innego, a ścieki wprowadzane przez podmiot zawierają substancje szkodliwe, to pozwolenie będzie wydane na nie dłużej niż cztery lata[/b].

Na najwyżej pięcioletni okres pozwolenia mogą zaś liczyć firmy prowadzące eksploatację piasku, żwiru i kamienia z wody oraz wycinanie trzcin z brzegów.

Urząd w uzasadnionych sytuacjach może też odmówić wydania pozwolenia.

[b]Uwaga![/b] Pozwolenie wodnoprawne wygaśnie po terminie, na jaki zostało wydane, a jeżeli zakład nie rozpoczął wykonywania określonych w nim urządzeń – w ciągu dwóch lat od uzyskania pozwolenia. Stanie się tak także wtedy, gdy zakład zrzekł się wynikających z niego uprawnień.

Pozwolenie może też zostać ograniczone bądź cofnięte. Zasady, na jakich się to odbywa, określają art. 136 i 137 prawa wodnego. Czasem cofnięcie bądź ograniczenie pozwolenia może się wiązać z uzyskaniem odszkodowania. Kłopoty mogą być natomiast przy zmianie decyzji, np. gdy potrzebne jest zwiększenie poboru wody – niektóre urzędy wymagają wtedy wystąpienia o nowe pozwolenie.

Opłata za uzyskanie pozwolenia jest stała i wynosi 217 zł.

[ramka][b]Kiedy konieczne jest pozwolenie[/b]

Takie pozwolenie firma musi uzyskać na szczególne korzystanie z wód. Za zwykłe uznawane jest tylko takie, które służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego (są wyjątki).

Pozwolenia wymagają:

- nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni,

- pobór wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m sześc. na dobę (pobór wody z wodociągu nie wymaga pozwolenia),

- rolnicze wykorzystanie ścieków lub wprowadzanie do wód albo do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5 m sześc. na dobę (przy działalności gospodarczej każde wprowadzenie tego rodzaju wymaga pozwolenia, limit 5 m sześc. nie obowiązuje),

- korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej (ale pobór wody do 5 m sześc. na dobę nawet przy działalności gospodarczej nie wymaga pozwolenia),

- przerzuty wody (np. z jednego zbiornika do drugiego) oraz sztuczne zasilanie wód podziemnych,

- piętrzenie oraz retencjonowanie śródlądowych wód powierzchniowych (np. energetyka wodna, młyny),

- korzystanie z wód do celów energetycznych (np. wykorzystywanie wód termalnych czy pomp ciepła),

- wydobywanie z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu (nie jest wymagane pozwolenie, jeśli takie prace są związane z utrzymywaniem wód, szlaków żeglownych oraz remontem urządzeń wodnych).

[b]Kolejna grupa pozwoleń jest potrzebna na:[/b]

- regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do nich, jeśli ma to wpływ na warunki przepływu wody,

- wykonanie urządzeń wodnych (chodzi m.in. o tamy, zbiorniki na wodach, kanały, rowy, pomosty, przystanie kąpieliska, stawy rybne, wyloty kolektorów ściekowych, brzegowe ujęcia wody, bulwary nadwodne, nabrzeża) – studnie do 30 m głębokości dla zwykłego korzystania z wody pozwolenia nie wymagają, głębsze – tak,

- długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej (np. w górnictwie),

- piętrzenie wody podziemnej,

- gromadzenie ścieków i odpadów w obszarach wyznaczonych dla wód leczniczych,

- odwodnienie obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych (są wyjątki),

- wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów,

- gromadzenie ścieków,

- wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót,

- wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów oraz ich składowanie – na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią,

- wprowadzanie szczególnie szkodliwych ścieków przemysłowych do obcej kanalizacji.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [link=mailto:z.jozwiak@rp.pl ]z.jozwiak@rp.pl [/link]