[b]Poszukuję ankiety czy wniosku o uruchomienie indywidualnego programu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w ramach zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz wzoru zaświadczenia lekarskiego, jakie musi być dołączone do tego wniosku. Na stronach PFRON nie ma informacji dla prywatnych osób, są tylko dla instytucji. Mam kłopot z korzystaniem z komunikacji zbiorowej, muszę się więc poruszać własnym środkiem lokomocji, lecz ze względów bezpieczeństwa wymaga to pomocy innych osób. Czy istnieje program PFRON, który rekompensuje koszty dojazdów do pracy, bo te pochłaniają większość mojej pensji?[/b] – pyta Ewa Ł.
Rekompensata kosztów dojazdów do pracy jest możliwa w wypadku niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych w zakładach pracy chronionej. Wówczas indywidualny program rehabilitacji jest realizowany ze środków zgromadzonych na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Prawo do takiej pomocy mają nie tylko wskazane osoby, ale w określonym zakresie również byli pracownicy niepełnosprawni zakładu oraz dzieci zatrudnionych niepełnosprawnych.
Jednym z określonych prawnie tytułów wsparcia z zakładowego funduszu udzielanego w trybie pomocy indywidualnej jest przyznanie środków na dojazdy do pracy i z pracy osobom niepełnosprawnym mającym trudności z korzystaniem z publicznych środków transportu oraz zwrot kosztów ryczałtu za używany własny pojazd mechaniczny do celów pozasłużbowych (w tym mogą się mieścić koszty dojazdu do pracy).
Z tej możliwości mogą jednak skorzystać tylko osoby mające orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź stopień lekki, lecz z uszkodzeniem narządu ruchu. Pracodawca może ponadto ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych zorganizować dowożenie do i z pracy niepełnosprawnych zatrudnionych.
Takiej pomocy udzielają wyłącznie firmy dysponujące zakładowym funduszem rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jej forma i wysokość uzależniona jest od decyzji pracodawcy, który podejmuje ją z uwzględnieniem sytuacji materialnej i losowej zainteresowanego.
Jeżeli zatem czytelniczka jest zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, to może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o pomoc finansową na dojazdy do pracy lub ryczałt na używanie własnego pojazdu. Pod tym jednak warunkiem, że spełnia wymienione powyżej warunki.
Obowiązujące przepisy nie przewidują natomiast formy wsparcia finansowego rekompensującego niepełnosprawnym pracownikom dojazdy do pracy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dlatego też czytelniczka nie znajdzie na stronach internetowych PFRON wzorów wniosków o uruchomienie indywidualnego programu rehabilitacji. Są one bowiem realizowane wyłącznie przez pracodawców.
PFRON nie prowadzi również własnych programów, których przedmiotem byłoby udzielanie wsparcia finansowego osobom niepełnosprawnym przeznaczonego na refundację kosztów dojazdów do pracy, co oznacza, iż czytelniczka nie uzyska oczekiwanego wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
[i][b]Szczepan Wroński[/b] - szef biura prawnego w POPON[/i]