Przypomina o tym Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy.

Za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, pracodawca może zapłacić grzywnę nawet w wysokości tysiąca złotych. Ponadto inspektor pracy może skierować wniosek do sądu grodzkiego, a ten ma prawo ukarać przedsiębiorcę grzywną do 5 tys. zł.

[srodtytul]Ponad 25 stopni[/srodtytul]

By uniknąć kar, pracodawcy powinni pamiętać o wypełnieniu swojego ustawowego obowiązku i zapewnić nieodpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie napoje. Oczywiście nie w każdej sytuacji, a jedynie wówczas, gdy jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Wskazuje na to art. 232 kodeksu pracy.

Taki obowiązek mają przede wszystkim pracodawcy zatrudniający osoby, które swoje zadania wykonują na otwartej przestrzeni, a temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C. Dotyczy to także tych, u których podwładni pracują na stanowiskach, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C.

Napoje powinny być im udostępniane w ciągu całej zmiany roboczej i w takiej ilości, która zaspokoiłaby ich potrzeby.

Jeśli natomiast zatrudnieni wykonują podczas upałów na otwartej przestrzeni prace brudzące, a nie mają dostępu do wody bieżącej, to pracodawca musi zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego z nich.

[srodtytul]Ochrona przed słońcem[/srodtytul]

To nie wszystkie obowiązki firm. Pracodawcy muszą też zwrócić uwagę na stan techniczny okien i świetlików w zakładzie pracy. Te bowiem powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia, np. w żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy. Co więcej, pracodawcy muszą także zadbać o to, aby okna i świetliki były wyposażone w urządzenia pozwalające na ich łatwe i bezpieczne otwieranie z poziomu podłogi oraz w urządzenia pozwalające na utrzymanie otwieranych części w pożądanym położeniu.

Jeżeli dany przedsiębiorca zatrudnia osoby młodociane, powinien pamiętać, że będzie musiał je zwolnić z obowiązku wykonywania obowiązków w upalne dni. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich sytuacji, a jedynie takich, w których młodociani wykonują pracę w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa niż 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65 proc. [b]Szczególnie uprzywilejowane w upały są także osoby niepełnosprawne.[/b] Jeżeli lekarz stwierdzi, że istnieją przeciwwskazania niepozwalające im na pracę w wysokiej temperaturze, pracodawca będzie musiał zapewnić im odpowiednie warunki pracy lub zwolnić z wykonywania pracy.