[b]– Zakład składa się z wielu oddziałów rozrzuconych po Polsce, w których pracuje po kilka osób. Ale ma podpisaną tylko jedną umowę z przychodnią o wykonywanie badań profilaktycznych wynikających z kodeksu pracy. Czy może przyjmować badania wykonane w innych przychodniach? Czy inspekcja pracy może mu zarzucić nieprawidłowości?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Badania profilaktyczne przeprowadzane są na koszt pracodawcy (art. 229 § 6 kodeksu pracy). Zakładam jednak, że nie jest to problem dotyczący firmy czytelniczki i że firma ta jest gotowa pokrywać koszty badań z własnej kieszeni, nawet gdyby wykonano je poza przychodnią, z którą ma umowę. Jednak uznawanie wyników badań profilaktycznych przeprowadzonych przez inne przychodnie, bez skierowania lub umowy, będzie niestety nieprawidłowe.

[srodtytul]Tylko ze skierowaniem[/srodtytul]

Badania profilaktyczne wykonywane są wyłącznie na podstawie skierowania pracodawcy (§ 4 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7D8501130B291D809A82D62D893E72C9?id=74016]rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy, DzU nr 69, poz. 332 ze zm.[/link]). W skierowaniu pracodawca obowiązany jest zawrzeć szczególne informacje, m.in. o czynnikach szkodliwych dla zdrowia występujących na danym stanowisku pracy.

Lekarz, który nie zapoznał się ze skierowaniem, nie dysponuje tymi danymi i nie jest w stanie wystawić rzetelnego orzeczenia. Dlatego też zakład czytelniczki nie może przyjmować badań, na wykonanie których nie wystawił skierowania.

[srodtytul]Kontrakt musi być[/srodtytul]

Podstawą do wykonywania na rzecz pracodawców świadczeń zdrowotnych (w tym badań profilaktycznych) przez jednostkę służby medycyny pracy jest pisemna umowa między tą jednostką i pracodawcą. Tak stanowi art. 12 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FB24F3C623E324212083352051D7FC0A?id=173845] ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r. nr 125, poz. 1317 ze zm.)[/link].

Pracodawca może więc wystawić skierowanie na badania profilaktyczne tylko do takiej jednostki, z którą ma zawartą pisemną umowę. W innym razie Państwowa Inspekcja Pracy może zarzucić, że badania są nieważne jako przeprowadzone w nieprawidłowym trybie (bez skierowania lub na podstawie skierowań nieważnych, bo wystawionych do niewłaściwych podmiotów).

[srodtytul]Możliwe rozwiązania[/srodtytul]

Nie oznacza to jednak, że jedynie zawarcie umów z wieloma jednostkami służby medycyny pracy w różnych częściach kraju umożliwi organizowanie badań profilaktycznych dla wszystkich pracowników w jednym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w umowie między pracodawcą i jednostką zawrzeć obowiązek organizowania badań profilaktycznych w innym miejscu niż siedziba pracodawcy lub tej jednostki, np. w miejscowości, w której znajduje się miejsce pracy danego pracownika (art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o służbie medycyny pracy).

Nawet jeśli dana jednostka nie ma filii w innych miejscowościach, to może, o ile umowa z pracodawcą na to pozwala, na podstawie osobnej umowy zlecić wykonanie niektórych świadczeń zdrowotnych innym uprawnionym podmiotom (art. 14 ustawy o służbie medycyny pracy).

Koszty wykonania takiego zlecenia obciążają jednostkę zlecającą. Należy więc liczyć się z tym, że będą one przerzucane na pracodawcę. Ogranicza to opłacalność takiego rozwiązania w stosunku do zawierania umów z wieloma jednostkami położonymi blisko oddziałów firmy.

Kolejnym problemem może być wydłużenie terminów oczekiwania na wyniki badań. Ponadto należy się liczyć z tym, że przychodnia nie zechce organizować badań poza swoją siedzibą i odmówi podpisania umowy z pracodawcą w takim kształcie.

[i]Autor jest partnerem zarządzającym Mamiński i Wspólnicy[/i]