Jednym z wariantów zakończenia stosunku pracy jest oświadczenie jednej ze stron o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Zgodnie z kodeksem pracy oświadczenie takie powinno nastąpić na piśmie. Jednak brak formy pisemnej nie powoduje jego nieważności, jeżeli tylko wypowiadający wyraził swoją wolę w dostatecznie wyraźny sposób. Z oświadczenia powinno wynikać jednoznacznie, że składająca je strona rozwiązuje umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia.

[srodtytul]Skuteczne, choć bezprawne[/srodtytul]

Jak wskazał Sąd Najwyższy, każda jednostronna deklaracja pracodawcy o ustaniu stosunku pracy, dokonana nawet z naruszeniem prawa, prowadzi do jego ustania w terminie wskazanym przez szefa, bo wszelkie jego czynności, nawet bezprawne, zmierzające do rozwiązania stosunku pracy są skuteczne i mogą być podważone wyłącznie w drodze odpowiedniego powództwa[b] (wyrok z 7 października 2008 r., II PK 56/08, por. postanowienie z 27 lipca 2004 r., I PK 83/04)[/b].

Wypowiedzenie złożone w innej formie niż pisemna pracodawca powinien potwierdzić na piśmie. Poucza również o drodze odwoławczej. Sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie. Takie [b]stanowisko zajął Sąd Najwyższy 18 stycznia 2007 r. (II PK 178/06)[/b].

Najczęściej do wymówienia dochodzi w chwili doręczenia podwładnemu pisma zawierającego oświadczenie szefa o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik zapoznał się z treścią tego pisma. Odmowa przyjęcia oświadczenia pracodawcy nie wstrzymuje biegu wypowiedzenia. Istotne jest jedynie to, czy zatrudniony miał realną możliwość zapoznania się z oświadczeniem. Natomiast świadoma decyzja o tym, aby nie skorzystać z takiej możliwości, nie rodzi żadnych skutków prawnych.

[srodtytul]Jednostronna decyzja pracodawcy[/srodtytul]

Kodeks pracy nie przewiduje odrębnej procedury cofnięcia wymówienia. Należy tu stosować przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do oświadczeń woli. Zatem pracodawca, który złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy pracę, może je odwołać. W zależności od tego, kiedy to zrobi, będzie wymagało to zgody pracownika bądź nie.

Do cofnięcia wypowiedzenia umowy nie jest potrzebna zgoda pracownika, jeżeli oświadczenie o takim cofnięciu doszło jednocześnie z wymówieniem lub wcześniej. Może się przecież zdarzyć, że przełożony zweryfikuje potrzebę rozwiązania umowy z osobą, do której już skierował pisemne wypowiedzenie.

Do chwili doręczenia wymówienia może to skutecznie uczynić, składając pracownikowi oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia. Wypowiedzenie doręczone po oświadczeniu o jego cofnięciu lub równocześnie z nim nie rodzi już żadnych skutków.

[srodtytul]Uważaj, komu dajesz papier[/srodtytul]

Adresatem oświadczenia woli szefa o cofnięciu wypowiedzenia musi być pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący zatrudnionego, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią. Tak orzekł[b] Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2006 r. (I PK 128/05).[/b]

[srodtytul]Zatrudniony musi zaakceptować[/srodtytul]

Jeśli wypowiedzenie dotarło już do pracownika, szef traci możliwość cofnięcia go przez jednostronną czynność prawną. Już doręczone wymówienie wycofa tylko za zgodą obu stron. Nie jest istotne, kto wystąpi z inicjatywą jego cofnięcia. Może o to prosić zarówno pracownik, któremu zależy na zachowaniu posady, jak i szef, który zweryfikował potrzebę rozstania.

Strony mogą wyrazić swoją wolę w porozumieniu o cofnięciu wypowiedzenia lub przez adnotację na samym piśmie o tym, że jedna ze stron cofa to oświadczenie, a druga się na to godzi. Brak porozumienia spowoduje, że wymówienie wywrze skutek polegający na rozwiązaniu umowy z upływem okresu wypowiedzenia.

[i]Autor jest aplikantem w Kancelarii Prawnej BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu[/i]