Urząd Patentowy skutecznie unieważnił prawo ochronne na sporny znak. Uznał, że marki Paris–Dakar oraz Dakar to znaki powszechnie znane, także w Polsce za sprawą popularnego na całym świecie rajdu z trzydziestoletnią tradycją.
Firma Paris–Dakar (société par action simplifiée) zakwestionowała udzielenie ochrony na znak Dakar na rzecz spółki Dakar z miejscowości Krasne k. Rzeszowa. Sprawa trafiła do postępowania spornego przed Urzędem Patentowym. Spółka Dakar zgłosiła znak w 2002r. (w wersji słownej) w kl. 3 na: preparaty do mycia i konserwacji karoserii i tapicerki oraz kosmetyki samochodowe, w kl. 27 na: dywaniki samochodowe, w kl. 37 na: obsługę, naprawy, przeglądy i tuning oraz mycie samochodów (decyzja o rejestracji z 6 czerwca 2006 r.).
– To nie przypadek, że spółka zgłosiła taki znak. Działa w branży samochodowej, co powoduje ryzyko skojarzenia spornego znaku z marką francuskiej firmy, wykorzystuje jej popularność i renomę – twierdziła podczas rozprawy przed UP pełnomocniczka tej firmy.
– Rajd Paryż – Dakar (organizowany od 1978 r.), ostatnio określany jako Rajd Dakar, popularyzują od lat polskie media, także nasi reprezentanci biorą w nim udział od 2000 r. Światowa znajomość znaku i renoma rozciąga się ponad granicami – podkreślała pełnomocniczka.
Stwierdziła, że rejestracja spornego znaku narusza art. 132 ust. 2 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B9E34F5ECF37D4F39F2025E0BC510753?id=169951]prawa własności przemysłowej[/link]. Zgodnie z tym przepisem nie udziela się prawa ochronnego na znak towarowy identyczny lub podobny do renomowanego znaku zarejestrowanego dla jakichkolwiek towarów, jeżeli mogłoby to przynieść zgłaszającemu nienależną korzyść lub szkodzić odróżniającemu charakterowi bądź renomie znaku wcześniejszego. Taką wzmożoną ochroną cieszą również znaki powszechnie znane.
– W Polsce, kiedy spółka zgłaszała znak, z rajdem kojarzyło się oznaczenie Paris–Dakar, a nie Dakar – replikował pełnomocnik spółki. Zaznaczył, że są także inne rejestracje ze słowem Dakar, co oznacza, że takie znaki mogą funkcjonować.
Kolegium orzekające ds. spornych UP uznało jednak, że Paris–Dakar oraz Dakar to znaki powszechnie znane, także w Polsce, i na tej podstawie unieważniło znak spółki ([b]sygn. Sp. 10/08[/b]).
Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.