Czasami do tego, aby szybciej rozstać się z pracownikiem – o czym pracodawcy zapominają – konieczna jest zgoda podwładnego. Wynika to z art. 36 § 6 i art. 36[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=645F8B5D1FDF07C118E7EE33952A5C9D?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Pierwszy z tych przepisów pozwala na skrócenie okresu wypowiedzenia, gdy jest to na rękę zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Zgodnie bowiem z tym przepisem strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Przepisy nie ustalają też żadnych limitów tego skrócenia. Wydaje się więc, że decyzja w tej sprawie zależy od woli obu stron stosunku pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że uzgodnienia stron co do skrócenia okresu wypowiedzenia nie są równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron. Innymi słowy, ich zgoda na skrócenie okresu wypowiedzenia nie przekreśla skutku prawnego wynikającego ze złożenia wypowiedzenia umowy o pracę, lecz jedynie przyspiesza jego nastąpienie w czasie.

[b]Co więcej, zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 24 lutego 1994 r. (I PZP 57/93[/b]) w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązana umowy (art. 36 § 6 k.p.) nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 k.p. Chodzi tu o możliwość odwołania się od złożonego wypowiedzenia do sądu pracy i roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.

Art. 36[sup]1[/sup] k.p. pozwala pracodawcy na jednostronne skrócenie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Przy czym, zgodnie ze wspomnianym przepisem, okres faktycznego wypowiedzenia umowy o pracę nie może być krótszy niż miesiąc. Skrócenie to może dotyczyć tylko pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy co najmniej od trzech lat. Tylko wtedy przysługuje mu trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który podlega skróceniu na podstawie art. 36[sup]1[/sup] k.p. Nie jest więc możliwe skrócenie okresu wypowiedzenia pracownikom, którym przysługuje on w wymiarze dwutygodniowym lub miesięcznym.

Skrócenie okresu wypowiedzenia dokonanego na podstawie art. 36[sup]1[/sup] k.p. będzie skuteczne, jeżeli wypowiedziano pracownikowi umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy określonych w tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych. W takiej sytuacji umowa o pracę rozwiązuje się z upływem skróconego okresu wypowiedzenia, a pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.