„Innowacyjna gospodarka” jest sztandarowym programem współfinansowanym z funduszy unijnych skierowanym na rozwój przedsiębiorstw. Zawiera kilkanaście działań, z których można dostać pieniądze na różnorodne projekty.
Dzięki nim firmy mogą ubiegać się o dotacje na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, późniejszą ochronę ich wyników w postaci np. patentów oraz wdrażanie ich do produkcji. Wspierane są także bezpośrednie inwestycje. Te ostatnie mogą się wiązać z rozbudową firmy, dywersyfikacją jej działalności, wprowadzaniem nowych lub udoskonalonych wyrobów bądź usług.
Program ten daje także szansę na rozwój działalności eksportowej. Dofinansowanie można uzyskać na przygotowanie planu takiego rozwoju, a także jego późniejszą realizację, np. poprzez wyjazdy na targi międzynarodowe lub zagraniczne misje.
Jest także coś dla firm planujących zintegrowanie swoich systemów informatycznych np. z firmami współpracującymi. Program IG daje także szansę firmom młodym, takim, które działają nie dłużej niż 12 miesięcy, a pragną wprowadzać i rozwijać tzw. e-usługi.
[srodtytul]Miliony do wzięcia[/srodtytul]
Niektóre nowe konkursy ruszą jeszcze w tym roku. Można więc już myśleć o przygotowywaniu wniosków o dotacje. Tym bardziej że przygotowanie dokumentów na dobrym poziomie, gwarantującym przejście oceny formalnej i dającym realne szanse na uzyskanie dotacji, wymaga czasu.
Kto pierwszy złoży wniosek, ma większe szanse na zdobycie dotacji. Szczególnie, że niektóre konkursy prowadzone są w taki sposób, że wprawdzie oznaczona jest data początkowa i końcowa przyjmowania wniosków, ale regulamin konkursu zezwala na jego wcześniejsze zamknięcie, jeżeli wartość złożonych wniosków przekroczy wyznaczony budżet.
Przykładowo w jednym z konkursów do działania 8.1 wartość złożonych wniosków przekroczyła alokację już pierwszego dnia i zgodnie z regulaminem konkurs został zamknięty po trzech dniach od daty rozpoczęcia naboru. W takiej sytuacji szansę mogą mieć tylko te firmy, które rejestrują swoje wnioski w pierwszej kolejności.
Najnowszy harmonogram naboru wniosków można pobrać ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ([link=http://www.mrr.gov.pl/]www. mrr.gov.pl[/link]).
W [b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/344666]tabeli obok[/link][/b] znajdują się informacje o tych działaniach, które mogą być szczególnie interesujące dla przedsiębiorców. Podajemy planowane terminy ogłaszania konkursów oraz daty rozpoczęcia i zakończenia naboru wniosków. Jednak zgodnie z zastrzeżeniem o możliwościach wcześniejszego zamykania konkursów szczególnie do tych ostatnich należy podchodzić ostrożnie.
[srodtytul]Wciąż czekają na wnioski[/srodtytul]
Warto również przypomnieć, że część konkursów, które zostały ogłoszone w pierwszej połowie roku, nadal jest otwartych. Przykładowo nabór wniosków prowadzony jest w ramach działania 4.5.1 „Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym”.
[b]Konkurs trwa od 23 lutego i zostanie zakończony z chwilą wyczerpania alokacji albo z końcem tego roku. [/b]
Podobnie jest z poddziałaniem 4.5.2 „Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych”, dla którego nabór wniosków rozpoczął się 25 maja.
Informacje o tych konkursach można znaleźć na stronie Ministerstwa Gospodarki ([link=http://www.mg.gov.pl/]www.mg. gov.pl[/link]).
Z kolei [b]Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od 23 marca przyjmuje wnioski do działania 5.1 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym”[/b]. Również w tym przypadku jest to nabór ciągły i będzie trwał do wyczerpania budżetu lub do końca bieżącego roku.
Informacje o tym konkursie są dostępne na stronie [link=http://www.parp.gov.pl/]www.parp. gov.pl[/link]. Cały czas trwa również przyjmowanie wniosków do działania 5.4.1 „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej”.
Nabór będzie prowadzony przez PARP do końca roku lub wyczerpania budżetu.