Takie zmiany przewiduje przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt nowelizacji aż trzech ustaw: o związkach zawodowych, o organizacjach pracodawców oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Sejm zajął się wczoraj pierwszym czytaniem tego projektu.

Nowela stanowi realizację[b] wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 maja 2008 r. (sygn. P 50/07)[/b], w którym uznał on,że w ustawie o związkach zawodowych brakuje wyraźnych przepisów wskazujących, jakie zachowania związkowców są niezgodne z prawem i grożą im odpowiedzialnością.

W myśl projektu związkowcom będą groziły grzywny lub ograniczenie wolności, za dyskryminację pracowników nienależących do związku, wypłaty związkowych pieniędzy do własnej kieszeni, a także uporczywe odmawianie przedstawienia pracodawcy informacji o liczbie członków związku. Podobną odpowiedzialność poniosą członkowie organizacji pracodawców za niezgodne z przepisami gospodarowanie jej finansami.

Związkowcy na równi z przedstawicielami pracodawcy będą karani za utrudnianie rozwiązania sporu, jaki między nimi powstał. Grzywna lub ograniczenie wolności będzie groziło więc osobie, która reprezentując którąkolwiek ze stron, odmówi przystąpienia do rokowań bądź mediacji. Podobnie zostanie potraktowana odmowa sporządzenia protokołu rozbieżności po zakończeniu mediacji czy uchylanie się od wprowadzania w życie zawartego porozumienia.

Obie strony sporu przymuszone podobną karą będą wystawiały swoich przedstawicieli do składu kolegium arbitrażu społecznego, a także wykonywania zapadłych tam orzeczeń.