W województwie pomorskim ruszył konkurs z programu „Kapitał ludzki” dla działania 7.2.1, przewidującego m.in. subsydiowanie zatrudnienia. Dla firm, które planują zwiększyć stan załogi, to szansa na obniżenie związanych z tym kosztów. Na każdego nowo zatrudnionego, spełniającego dodatkowe warunki, przedsiębiorca uzyska połowę ponoszonych wydatków, na które składa się:

- wynagrodzenie brutto,

- opłacane od wynagrodzeń obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

Takie wsparcie może trwać 12 lub 24 miesiące w zależności od tego, czy nowo zatrudnioną osobą będzie ta w szczególnie niekorzystnej czy w bardzo niekorzystnej sytuacji (patrz ramka). Ponadto firma musi wykazać wzrost zatrudnienia w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy. Zatem nowy pracownik nie może zastępować np. osoby zwalnianej w wyniku redukcji. Na pomoc może liczyć też ten pracodawca, choć nie przyrasta mu zatrudnienie, gdy np. nowo przyjęty do pracy zastąpi osobę przechodzącą na emeryturę lub rentę z racji niezdolności do pracy bądź będzie to wynik dobrowolnej redukcji czasu pracy lub zgodnego z prawem zwolnienia za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Województwo przeznaczyło 12 mln zł na dofinansowanie projektów zgłoszonych do konkursu. Budżet projektu nie może przekraczać miliona złotych, a jednemu wnioskodawcy wolno złożyć maksymalnie dwa wnioski o wsparcie. A te należy składać osobiście, kurierem lub pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, ul. Augustyńskiego 2, pok. 33 (80-819 Gdańsk) lub w kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego, ul. Okopowa 21/27 (80-810 Gdańsk). Dokumenty i wnioski przyjmowane są codziennie od 8 do 15 od 15 czerwca do 17 lipca 2009 r. Szczegółowe informacje o konkursie, w tym wzory dokumentów, kryteria dotyczące oceny wniosków przedsiębiorcy znajdą na stronie [link=http://www.defs.woj-pomorskie.pl]www.defs.woj-pomorskie.pl[/link].

[ramka][b]Szczególnie niekorzystne sytuacje [/b]

Pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji to osoba, która spełnia m.in. jeden z warunków:

- pozostawała bez pracy przez co najmniej sześć miesięcy poprzedzających zatrudnienie,

- nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego zgodnie z międzynarodową standardową klasyfikacją edukacji (ISCED) na poziomie ISCED 3,

- najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień przystąpienia do projektu ukończyła 50 rok życia,

- jest samotnym dorosłym wychowującym co najmniej jedno dziecko lub mającym na utrzymaniu osobę zależną.

Natomiast pracownik w bardzo niekorzystnej sytuacji to taki, który pozostawał bez pracy przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające zatrudnienie. [/ramka]