[b]Pracownik przebywa z na zasiłku chorobowym od 20 stycznia 2009 r. Okres zasiłkowy 182 dni wyczerpie się 20 lipca 2009 r. Pracownik złożył do ZUS wniosek o rentę 2 kwietnia 2009 r. Natomiast 29 kwietnia lekarz orzecznik przeprowadził jego bezpośrednie badanie i dokonał analizy przedstawionej dokumentacji. Ustalił częściową niezdolność do pracy aż do 20 kwietnia 2010 r. Pracodawca wypłacił zasiłek chorobowy do 30 kwietnia br. Aktualnie trwają ustalenia z oddziałem ZUS, czy wypłacany będzie zasiłek chorobowy do 20 lipca 2009 r., czy renta. Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem? Kiedy pracodawca ma w tej sytuacji wypłacić odprawę? [/b]
[i][b]Odpowiada Adam Kraszewski, aplikant radcowski z Kancelarii GESSEL:[/b][/i]
Zgodnie z art. 92[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5A1B78B1E1E198464B9CD7ACBA99756A?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Wypłata odprawy może zatem nastąpić dopiero po ustaniu stosunku pracy.
Kwestia, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę i w jakim trybie, może zostać swobodnie uzgodniona przez strony. Warto zauważyć, iż nawet gdy z powodu choroby rozpoczętej w czasie istnienia stosunku pracy i trwającej nieprzerwanie po jego zakończeniu została pracownikowi przyznana renta z tytułu niezdolności do pracy w dacie późniejszej od daty rozwiązania stosunku pracy, zwłaszcza z upływem okresu pobierania przez tego pracownika zasiłku chorobowego, nie traci on uprawnień do odprawy.
Pamiętać jednocześnie należy, iż w okresie, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu, pracodawca ma ograniczone możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę (w szczególności nie może wypowiedzieć umowy o pracę). Sytuacji w tym zakresie nie zmienia ustalenie istnienia częściowej niezdolności do pracy.
[b]Jeśli strony chcą rozwiązać umowę przed upływem okresu zasiłkowego, najlepszym wyjściem może być dokonanie tego w drodze porozumienia stron, w terminie najbardziej im odpowiadającym.[/b]
Równocześnie pamiętać należy, iż zgodnie z art. 100 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D371389B66E386EF47ECCCE54096F477?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link], jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje dopiero z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia.
Należy zatem połączyć datę wypłaty odprawy emerytalnej z datą zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego i tym samym powstania prawa do renty.