[b]Nasza pracownica, którą zatrudniamy od pięciu lat, złożyła wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego na okres od 1 do 31 maja 2009 r. Wyraziliśmy zgodę na ten urlop. 29 maja dostaliśmy zaświadczenie lekarskie poświadczające jej niezdolność do pracy od 29 maja do 12 czerwca. Czy i za jaki okres powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie za czas choroby? Od jakiej podstawy je obliczyć?[/b]

Okres urlopu bezpłatnego stanowi przerwę w podleganiu ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) oraz zdrowotnemu. W okresie korzystania z takiego wolnego nie są opłacane składki za tego podwładnego. W związku z tym nie może on otrzymać zasiłku z ubezpieczenia chorobowego.

[b]Brak prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego[/b] wynika wprost z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracownik nie ma też w tym okresie prawa do wynagrodzenia za czas choroby. Nie przysługuje ono bowiem w przypadkach, w których zatrudniony nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Gdy pracownik zachoruje w trakcie korzystania z urlopu bezpłatnego i jego choroba trwa po zakończeniu takiego wolnego, to ma on prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego wyłącznie za okres niezdolności do pracy, który przypada już po urlopie.

Warto pamiętać, że do okresu, przez który pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, nie należy wliczać okresu niezdolności do pracy, który przypada w czasie urlopu bezpłatnego.

Zasadą jest, że podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Pamiętać jednak trzeba, że przy ustalaniu podstawy wymiaru urlop bezpłatny traktuje się jak okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. A zatem w danym miesiącu pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, wynagrodzenia za ten miesiąc kalendarzowy nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru.

W sytuacji przedstawionej przez czytelnika pracodawca, ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby osoby przebywającej na urlopie bezpłatnym, przysługującego w czerwcu 2009 r., powinien wyłączyć wynagrodzenie za maj.

[i]Podstawa prawna:

– art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3F4CDBF3D6098B00259D19667C7B16F9?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.[/link]).

– art. 12, 36, 38 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=383A16BAAA0684A239DDAB79286D16DB?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link])[/i]