Ich celem jest sprawdzenie, czy projekt jest realizowany zgodnie z umową o dofinansowanie, regulacjami pomocy publicznej i czy dotacja jest wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem. Zmieniające się i często niejasne regulacje, niespójna praktyka osób kontrolujących oraz zaniedbywanie przez beneficjentów rozliczania przyznanej dotacji często kończą się zastrzeżeniami. To zaś może oznaczać konieczność zwrotu dotacji.
[srodtytul]Sprawdzanie przez pięć lat[/srodtytul]
Kontrole mogą być prowadzane zarówno w trakcie realizacji projektu, jak również do pięciu lat po jego zakończeniu.
Do ich przeprowadzania uprawnionych jest kilka instytucji, m.in.: instytucje wdrażające (np. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Gospodarki), instytucja zarządzająca (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), instytucja płatnicza (Ministerstwo Finansów), Urząd Kontroli Skarbowej, Najwyższa Izba Kontroli czy wreszcie sama Komisja Europejska. Kontrola obejmuje m.in. sprawdzenie faktur, dokumentacji przetargowej, ofert itp.
W trakcie kontroli przedsiębiorca powinien przygotować niezbędne dokumenty, o które mogą prosić kontrolujący, m.in. dokumentację aplikacyjną, umowę o dofinansowanie, dokumentację przetargową, oferty od kontrahentów, faktury zakupu itp.
[srodtytul]Najczęstsze błędy przedsiębiorców[/srodtytul]
Podstawowymi błędami popełnianymi przez przedsiębiorców są: niedostosowanie systemu finansowo-księgowego i mechanizmów kontrolingu do wymagań pomocy publicznej, brak kompletnej dokumentacji związanej z realizacją projektu (np. faktur zakupu), brak informacji o uzyskaniu wsparcia ze środków UE (np. tablica pamiątkowa), niewywiązanie się z celów i wskaźników projektu (np. liczby miejsc pracy) oraz rozpoczęcie projektu jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Błędy te wynikają przeważnie z niestosowania odpowiednich procedur w księgowości i kontrolingu od początku realizacji projektu, jak i z braku przeszkolenia pracowników mających wpływ na jego rozliczenie.
W przypadku wykrycia uchybień najistotniejszą konsekwencją jest wypowiedzenie umowy o dofinansowanie skutkujące obowiązkiem zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Prawo przewiduje również odpowiedzialność karną, m.in. w art. 82 kodeksu karnego skarbowego (niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie uzyskanej dotacji) oraz art. 297 kodeksu karnego (uzyskanie dotacji na podstawie nieprawdziwych informacji lub oświadczeń). [i]Kiejstut Żagun, Senior Manager KPMG, zespół Ulg i Dotacji[/i]
[ramka][b]Zapraszamy na szkolenie[/b]
[b]„Rzeczpospolita” wspólnie z KPMG zaprasza na szkolenie Jak sprawnie rozliczyć przyznaną dotację UE i uniknąć problemów podczas kontroli.[/b]
Odbędzie się ono 30 czerwca w siedzibie „Rz” (Warszawa, ul. Prosta 51).
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej [link=http://www.rzeczpospolita.pl/szkolenia/main/]www.rp.pl/szkolenia [/link]oraz bezpośrednio u Ewy Kumorek-Fedor, kierownika działu konferencji i szkoleń (tel. 022 463 06 81).[/i][/ramka]