Wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi może tylko strona stosunku pracy, a więc pracodawca. [b]Kierownik działu, jeśli nie ma upoważnienia od pracodawcy i nie może w jego imieniu składać oświadczenia woli, nie może skutecznie powiadomić pracownika o tym, że firma zdecydowała się z nim rozstać.[/b] W takim przypadku ma jedynie możliwość zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o wypowiedzenie temu pracownikowi umowy o pracę.
[srodtytul]Co wolno[/srodtytul]
[b]Gdy pracodawcą jest osoba prawna, to pismo wypowiadające podpisuje osoba do tego upoważniona. Podobnie zresztą jest w sytuacji, gdy pracodawcą jest osoba fizyczna.[/b] Wtedy wspomniane pismo także może podpisać osoba upoważniona do składania oświadczeń woli w imieniu pracodawcy. Oczywiście drugą stroną, która może wypowiedzieć umowę o pracę, jest zawsze pracownik.
Podobnym zagadnieniem zajmował się [b]Sąd Najwyższy. W postanowieniu z 23 października 2008 r. (II PK 170/08)[/b] wskazał, że czynność rozwiązująca stosunek pracy, a podjęta nawet przez niewłaściwy lub formalnie nieuprawniony organ, jest skuteczna, jeżeli pracodawca podtrzymuje wcześniej podjęte czynności, które doprowadziły do ustania stosunku pracy.
Sprawa dotyczyła pracownika zatrudnionego na stanowisku urzędnika w starostwie. W trakcie nieobecności starosty jego zastępca wypowiedział temu podwładnemu umowę o pracę.
[srodtytul]Właściwa decyzja[/srodtytul]
Zwolniony pracownik uznał, że nastąpiło to z naruszeniem regulaminu organizacyjnego. Jego zdaniem zastępca starosty nie był upoważniony do wykonywania czynności związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników. Pracownik odwołał się więc do sądu pracy i zażądał przywrócenia do pracy.
Sąd pierwszej instancji wskazał, że w regulaminie starostwa istniało bezpośrednie umocowanie wicestarosty do zastępowania starosty podczas jego nieobecności w pracy, np. z powodu urlopu czy choroby. Podkreślił, że w związku z tym wicestarosta nie musiał posiadać pełnomocnictwa. Zdaniem sądu konieczność upoważnienia innych osób do wykonywania czynności należących do starosty występuje jedynie w razie delegacji jego uprawnień innym podmiotom. Sąd oddalił żądanie pracownika, wskutek czego ten odwołał się do sądu apelacyjnego. Sąd drugiej instancji zgodził się z poprzednim wyrokiem i oddalił apelację.
Pracownik wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
[b]Zdaniem SN wicestarosta był uprawniony do dokonywania czynności w sprawach pracowniczych w zastępstwie starosty, w czasie jego nieobecności w pracy, zwłaszcza gdy starosta zaakceptował ustnie zwolnienie pracownika. Sąd wskazał, że zakaz zwalniania pracowników przez zastępcę w trakcie nieobecności starosty oznaczałby nieuprawnione i nieracjonalne pozbawienie pracodawcy uprawnień do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.[/b]
[ramka][b]Jednostronne oświadczenie[/b]
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę. Może je złożyć jedna strona stosunku pracy drugiej stronie, czyli pracownik pracodawcy lub na odwrót. [/ramka]