[b]Tak. [/b]Każdy pracodawca ma obowiązek oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne, które je zmniejszają. On także informuje pracowników o niebezpieczeństwie, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Tak nakazuje kodeks pracy w art. 226.

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ocenia ryzyko zawodowe występujące przy wykonywanych pracach, w szczególności przy doborze wyposażenia stanowisk i miejsc pracy, stosowanych substancji i preparatów chemicznych, biologicznych, rakotwórczych lub mutagennych oraz zmianie organizacji pracy. Podczas oceny uwzględnia wszystkie czynniki środowiska pracy występujące przy wykonywanych pracach oraz sposoby wykonywania prac.

Dokument potwierdzający dokonanie oceny ryzyka zawodowego powinien zawierać w szczególności opis ocenianego stanowiska pracy, w tym wyszczególnienie: stosowanych maszyn, narzędzi i materiałów, wykonywanych zadań, występujących na stanowisku niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych czynników środowiska pracy, stosowanych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, osób pracujących na tym stanowisku. Muszą się w nim także znaleźć wyniki przeprowadzonej oceny ryzyka dla każdego z czynników środowiska pracy oraz niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko.

[i]Podstawa prawna:

– art. 226 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F58696F5FE9A1DEEC179028960C6BBF1?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]