W Polsce cały czas mało jest firm działających w oparciu o innowacyjne rozwiązania. Wprowadzenie nowych produktów lub usług oraz okres ich testowania na rynku zawsze związane są z dużym ryzykiem. Przecież do końca nie wiadomo, czy uda się odnieść komercyjny sukces, i czy nowy wyrób zyska uznanie konsumentów.
Dlatego mikro- lub małemu przedsiębiorcy trudno jest zdobyć kapitał niezbędny do realizacji takiego projektu. Jednak osoby z najlepszymi pomysłami, które chciałyby uruchomić własne przedsiębiorstwo, mogą liczyć na pomoc. Przewiduje ją program „Innowacyjna gospodarka”, a dokładnie jego tzw. działanie o numerze 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej”.
[srodtytul]Dwa etapy [/srodtytul]
W większości przypadków o dotacje unijne firmy ubiegają się samodzielnie i bezpośrednio w instytucjach odpowiedzialnych za realizację tzw. programów operacyjnych. Dlatego przygotowują i składają wnioski w ramach konkursów np. do urzędów marszałkowskich, instytucji przez nie wybranych lub do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
[b]Działanie 3.1 jest realizowane nieco inaczej. Konkurs o dotacje unijne organizuje wprawdzie PARP, ale jest on skierowany do instytucji, które chciałyby pomagać w tworzeniu innowacyjnych firm. Wniosków nie składają zatem bezpośrednio mikro i małe firmy lub kandydaci na przedsiębiorców.[/b] To Agencja wybierze podmioty (ostatni konkurs dla nich zakończył się 30 marca br.), które będą poszukiwać osób dysponujących ciekawymi pomysłami. To wreszcie te instytucje będą bezpośrednio inwestować w rozwój nowych firm.
[b]Dlatego na stronie PARP trzeba śledzić informacje o przebiegu i ocenie konkursu oraz poszukiwać danych tych instytucji, które go wygrają i uzyskają unijne pieniądze ([link=http://www.parp.gov.pl]www.parp.gov.pl[/link]).[/b]
[b]Wsparcie dla innowacyjnych firm, a właściwie pomysłów na firmę, także będzie dwuetapowe.[/b]
[srodtytul]Usługi i kapitał[/srodtytul]
Po tym jak wybrane przez Agencję instytucje dokonają selekcji innowacyjnych pomysłów, rozpocznie się etap tzw. preinkubacji. W tym czasie pomogą one utworzyć przedsiębiorstwo oraz testować zaproponowane rozwiązania. W tym okresie będą także świadczyć różnego rodzaju usługi doradcze przydatne na etapie rozpoczynania działalności.
Jeżeli w wyniku tych wszystkich działań okaże się, że pomysł może się sprawdzić w praktyce, tzn. jest szansa na jego komercjalizację i odniesienie rynkowego sukcesu, rozpoczyna się drugi etap, czyli dokapitalizowanie firmy. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wejście kapitałowe może objąć wyłącznie podmioty, które przeszły etap preinkubacji. Innymi słowy nie istnieje możliwość udziału wyłącznie w etapie dofinansowania firmy.
[srodtytul]De minimis[/srodtytul]
Wsparcie dla nowej firmy w ramach tego działania udzielane będzie zgodnie z regułami pomocy de minimis. To oznacza, że [b]nie może ono przekroczyć równowartości 200 tys. euro (100 tys. dla firm, które chciałyby działać w sektorze transportu)[/b].
W ramach tej kwoty instytucja udzielająca pomocy może wnieść do firmy środki trwałe (maszyny, urządzenia, komputery), jak i wartości niematerialne i prawne (patenty, oprogramowanie, know-how) oraz objąć w niej udziały lub akcje (dokapitalizowanie przedsiębiorstwa). [b]Ilość tych akcji bądź udziałów musi być niższa niż 50 proc. Innymi słowy instytucja nie może być większościowym udziałowcem w nowej firmie[/b].
Jednocześnie warto zaznaczyć, że zaangażowanie kapitałowe podmiotu działającego na rzecz innowacyjności w spółkę powstałą w wyniku realizacji projektu nie może trwać dłużej niż dziesięć lat. Po tym okresie instytucja musi się pozbyć swoich udziałów.
[srodtytul]Działające w sieci[/srodtytul]
[b]Z kolei mikro- i małe przedsiębiorstwa, które wprawdzie już działają na rynku, ale nie dłużej niż rok, licząc od dnia wpisu przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o dotację z działania 8.1 programu „Innowacyjna gospodarka”[/b].
W tym wypadku warunkiem uzyskania wsparcia jest świadczenie przez taką firmę usług elektronicznych (e-usługi). Przez taką rozumie się usługę świadczoną w sposób zautomatyzowany przy użyciu technologii informacyjnych, za pomocą systemów teleinformatycznych w publicznych sieciach, na indywidualne żądanie usługobiorcy i bez jednoczesnej obecności stron w tej samej lokalizacji. Takim wsparciem może również być objęte wytwarzanie produktów cyfrowych, jeżeli jest ono niezbędne do świadczenia e-usługi.
Projekt może być finansowany maksymalnie przez okres dwóch lat. Podobnie jak dla działania 3.1 pomoc będzie udzielana w oparciu o zasady de minimis. Tym samym maksymalne wsparcie, jakie ma szansę otrzymać firma, to 200 tys. euro. Intensywność tego wsparcia, czyli procentowy udział dotacji w tzw. wydatkach kwalifikowanych, może wynieść 85 proc.
Jednocześnie warto pamiętać, że poziom tych wydatków musi się mieścić w pewnych granicach. [b]Minimalna ich wartość to 20 tys. zł, natomiast maksymalna 1 mln zł.[/b]
Za realizację tego działania odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jednak wnioski o dofinansowanie należy składać do właściwych, z punktu widzenia lokalizacji projektu, regionalnych instytucji finansujących. Ich dane teleadresowe można uzyskać na stronie PARP oraz pod adresem [link=http://www.web.gov.pl]www.web.gov.pl[/link]. Szczególnie ten ostatni portal może być nieocenionym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców, którzy myślą o skorzystaniu z takiej dotacji. [b]Najbliższy nabór wniosków ma się rozpocząć 31 sierpnia i potrwać do 14 września. [/b]
[ramka][b]Liczą się podstawy[/b]
Pomoc udzielana jest na podstawie:
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6E7B34F067617B79DC8F3708555711D?id=269025]rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach PO IG (DzU z 2008r. nr 68, poz. 414 ze zm.)[/link] – dla działania 3.1,
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=822F905743998D30B07F277E76A7ABDF?id=280342]rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach PO IG (DzU z 2008r. nr 153, poz. 956 ze zm.)[/link] – dla działania 8.1. [/ramka]
[ramka][b]Można sporo zyskać [/b]
Osoba z dobrym pomysłem w ramach 3.1 może zyskać:
- pomoc w formalnym utworzeniu i zarejestrowaniu firmy,
- dostęp do doradców i specjalistów różnych dziedzin,
- dostęp do sprzętu i urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności,
- doposażenie firmy,
- pomoc we wdrożeniu usługi lub produkcji towaru (tworzenie prototypów, etap testów),
- usługi doradcze, w tym pomagające w weryfikacji pomysłu, dopracowaniu projektu i podjęciu ostatecznej decyzji co do ekonomicznej opłacalności prowadzenia danego biznesu,
- dokapitalizowanie firmy niezbędne do jej dalszego dynamicznego rozwoju. [/ramka]
masz pytanie, wyślij e-mail do autora [link=mailto:]m.koltuniak@rp.pl[/link]