W przyszłym tygodniu – 25 maja na stronie internetowej Funduszu pojawi się przygotowany przez PFRON wzór wniosku o refundację dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Nie jest on dla przedsiębiorców wiążący, ma jedynie pomóc przejść przez procedurę zmierzającą do przyznania tych środków. Z szacunków Funduszu wynika, że w całej Polsce jest około 2 tys. takich firm. Średnio na każdą z nich przypada więc pięćdziesiąt tysięcy złotych.

Można je spożytkować na pokrycie kosztów administracyjnych, czyli np. odpowiadających wysokości wynagrodzenia pracownika, który zajmuje się w takiej firmie wyłącznie obsługą spraw związanych z uzyskaniem dofinansowań z PFRON. Mogą to być także koszty transportowe, związane z przewozem niepełnosprawnych pracowników pomiędzy miejscem ich zamieszkania i zatrudnienia. PFRON po rozpatrzeniu wniosku podpisze umowę z firmą. Na jej podstawie będzie wypłacał co kwartał refundację takich kosztów. Takie zasady wynikają z nowego rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków PFRON (weszło ono w życie z dniem ogłoszenia 8 maja tego roku, ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=468FD3ED0715125491BF57F287846DC3?id=310460]DzU nr 70, poz. 603[/link]).

Na podstawie nowych regulacji do PFRON o refundację dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych mogą wystąpić zarówno zakłady pracy chronionej, spółdzielnie inwalidów, a także firmy z otwartego rynku. Pod warunkiem że ponad połowa ich pracowników to osoby niepełnosprawne.

– Zachęcam pracodawców do sumiennego przygotowania takich wniosków – zaapelował Wojciech Skiba prezes PFRON.

Procedura związana z uzyskaniem tych pieniędzy jest dość skomplikowana. Uprawniony musi najpierw złożyć wniosek do właściwego oddziału terenowego PFRON. Musi w nim opisać szczegółowo z czego wynikają dodatkowe koszty, związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych pracowników. Zdarzają się jednak wnioski, w których przedsiębiorca wnioskuje wypłatę miliona złotych, nie podając słowa wyjaśnienia z czego wynikają tak wysokie koszty. Fundusz musi poprosić wówczas o niezbędne wyjaśnienia.

W razie wątpliwości oddziały terenowe PFRON są przygotowane, by udzielić przedsiębiorcom wszelkich informacji.