[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C0985DC032B5F9CBF2DF41070A448EEA?id=76037]Kodeks pracy[/link] nie określa trybu cofnięcia złożonego wypowiedzenia o pracę. W takim przypadku należy stosować odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące oświadczeń woli. Zgodnie bowiem z art. 300 kodeksu pracy w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7B2F3EFCC673DA48F1E3445458885BFC?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
[srodtytul]Potrzebna zgoda[/srodtytul]
Zgodnie z przepisami k.p. oświadczenie woli, w tym wypowiedzenie umowy o pracę, jest skutecznie złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie lub wcześniej. Jeśli więc oświadczenie pracodawcy o cofnięciu dotrze do pracownika, gdy już zdąży się z wypowiedzeniem zapoznać, to będzie skuteczne tylko za zgodą pracownika. Pracownik musi się wyraźnie zgodzić na cofnięcie.
Ta sama zasada dotyczy wycofania wypowiedzenia złożonego przez pracownika. Jeśli pracodawca się zgodzi na to, by pracownik wrócił, to wypowiedzenie może być skutecznie cofnięte. Jeśli uzna, że pracownik nie jest mu potrzebny, to nawet sąd pracy nie zapewni powrotu do firmy. Chociaż jest wyjątek: dotyczy on pracownicy, która wypowiedziała umowę o pracę w czasie ciąży.
[srodtytul]Macierzyński wyjątek[/srodtytul]
Ciężarna pracownica może zmieniać swobodnie miejsce pracy, jednak z reguły panie pozostają w starych firmach, żeby uniknąć dodatkowego stresu, który wiąże się ze zmianą chlebodawcy. Ciąża bywa niezaplanowana, istnieje więc ryzyko, że wiadomość o niej pracownica uzyska już po złożeniu szefowi wypowiedzenia. Taka informacja może wpłynąć na decyzję o pożegnaniu z firmą. [b]Na ten temat wypowiada się Sąd Najwyższy (sygn. akt I PKN 156/01). [/b]
W wyroku z 19 marca 2002 r. stwierdził, że pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę (bo np. zmusił ją do rozwiązania umowy za porozumieniem stron), czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć .
Zastosowanie ma tu art. 84 § 2 k.c., zgodnie z którym osoba może powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby nie działała pod wpływem błędu i oceniała sprawę rozsądnie, nie złożyłaby oświadczenia woli tej treści.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 19 marca 2002 r. wypowiedział się także na temat terminu, w jakim ciężarna może się uchylić od skutków oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy, jeżeli działała pod wpływem błędu. SN uznał, że oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia powinno być złożone w terminach przewidzianych do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy po przywróceniu do pracy liczonego od chwili wykrycia błędu.
Zarówno pracownica w ciąży, która chce cofnąć złożone wymówienie, jak i inny pracownik, który się rozmyślił w kwestii pożegnania z firmą, musi złożyć swoje oświadczenie pracodawcy albo osobie, która w jego imieniu zajmuje się kwestiami rozwiązywania umów o pracę. Oświadczenie pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia musi natomiast trafić bezpośrednio do pracownika.
[ramka][b]SN o cofaniu wymówienia[/b]
- Skuteczne cofnięcie przez zakład wypowiedzenia umowy o pracę wymaga zgody pracownika, mimo że wcześniej odwołał się on od wypowiedzenia do sądu – [b]uchwała SN z 23 października 1986 r. (sygn. akt III PZP 62/86)[/b].
- Adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenie innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki nie dotrze ono do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią – [b]wyrok SN z 7 marca 2006 r. (sygn. akt I PK 128/05)[/b].[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail][/i]