Pieniądze, a dokładnie 7 mln euro, mają się przyczynić do zmiany krajobrazu woj. kujawsko-pomorskiego. W miejscu dymiących kominów mogą się pojawić elektrownie wodne, baterie słoneczne i urządzenia do wykorzystywania biomasy lub energii geotermalnej.

[srodtytul]Źródła i sieci[/srodtytul]

Wszystko za sprawą ogłoszonego konkursu w ramach działania 2.4 programu regionalnego „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku”. Za jego realizację i wyłonienie zwycięzców odpowiada zarząd województwa.

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z budową nowych lub rozbudową istniejących urządzeń służących wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej. Do jej produkcji należy oczywiście wykorzystać źródła odnawialne, czyli:

- wodę,

- biomasę,

- biogaz,

- energię geotermiczną,

- słońce.

Ale uwaga! Inwestycja nie może w tym wypadku dotyczyć wykorzystania energii wiatrowej (projekty związane z budową farm wiatrowych mogą zostać dofinansowane z programu „Infrastruktura i środowisko”). Dodatkowo w celu efektywnego wykorzystania takich inwestycji samorządy mogą zainwestować w budowę (przebudowę) sieci służących przesyłaniu energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. To logiczne dopełnienie podstawowej inwestycji. W końcu po co komu nowa hydroelektrownia, jeżeli nie zostanie podłączona do sieci.

[srodtytul]Aplikacje mogą składać [/srodtytul]

O dotacje mogą się ubiegać samorządy i ich związki oraz stowarzyszenia. Ponadto wnioski mogą składać jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną oraz podmioty wykonujące usługi publiczne, w których większość udziałów lub akcji posiada JST. Jednak to nie koniec listy. Do walki o te środki uprawniona jest administracja rządowa, jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych, w tym np. szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe. [b]Każdemu z tych podmiotów przysługuje dotacja sięgająca 75 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Jednak w żadnym wypadku nie może ona przekroczyć 2 mln zł.[/b] Tyle wynosi jej maksymalna wysokość. Innymi słowy w przypadku inwestycji, których wartość będzie przekraczać 2,76 mln zł, procentowa wartość dotacji będzie ulegać zmniejszeniu.

[srodtytul]Wniosek do urzędu[/srodtytul]

Miejscem składania wniosków jest [b]Kancelaria Ogólna w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73, pokój 112a). Nabór dokumentów będzie prowadzony od 13 do 24 lipca br.[/b] Zatem na przygotowanie wniosku jest jeszcze trochę czasu.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że tego typu projekty są niezwykle skomplikowane, a do zgromadzenia, oprócz wniosku, jest wiele załączników (np. studium wykonalności i zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000). Warto zatem pamiętać, że jednym z kryteriów służących ocenie wniosku jest „gotowość techniczna projektu do realizacji”. Weryfikacji będzie podlegało między innymi to, czy wnioskodawca dysponuje gruntami na cele inwestycji, posiada wymaganą dokumentację techniczną i projektową, wymagane prawem decyzje, uzgodnienia i pozwolenia administracyjne lub w przypadku projektów typu „zaprojektuj i wybuduj” – wyłonionego wykonawcę. Im projekt będzie lepiej przygotowany do realizacji, tym więcej punktów otrzyma wniosek. A to oczywiście przekłada się na szansę uzyskania dotacji. Zgodnie z harmonogramem konkurs powinien zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.

[b]Szczegółowe informacje, wzory dokumentów oraz wytyczne dotyczące naboru i oceny wniosków są dostępne na stronie internetowej [link=http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl]www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl[/link] lub [link=http://www.mojregion.eu]www.mojregion.eu[/link].[/b] Pomocy można szukać także w głównym punkcie informacyjnym, tel. 056 621 83 41 lub 056 621 84 09, w punkcie konsultacyjnym 056 656 10 50, a także w lokalnych punktach informacyjnych.

[ramka][b]Gdy chcesz się dowiedzieć więcej[/b]

Adresy lokalnych punktów informacyjnych

- Przedstawicielstwo UM w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 9,

tel. 052 321 40 59,

- Przedstawicielstwo UM w Grudziądzu, ul. Sienkiewicza 22,

tel. 056 462 45 15,

- Przedstawicielstwo UM we Włocławku, ul. Cyganka 28,

tel. 054 232 70 51,

- Przedstawicielstwo UM w Inowrocławiu, ul. Roosevelta 36/38, tel. 052 355 91 95. [/ramka]